nedelja, 10. november 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

torek, 10. november 2020, ob 12. uri, ogledov: 5195

Kako izbrati primeren nahrbtnik?

Društva | Mala šola planinstva | Planinska organizacija | Preventiva | Splošno | Vodništvo | 
Objavil(a): Barbara Gradič Oset
Ko izbirate nov nahrbtnik, naj bo to premišljen nakup, saj bo tudi zaradi njega planinska tura lažja. A če boste izbrali neustrezen nahrbtnik, bo pot do cilja precej težja, kot bi lahko bila ob drugačni izbiri. Na kaj je potrebno biti pozoren ob nakupu novega nahrbtnika, je opozoril strokovni sodelavce PZS Matjaž Šerkezi.
Šele nekaj let nazaj sem rešil dilemo, kakšne velikost mora biti nahrbtnik in za kakšen namen. Sprejel sem dejstvo, da univerzalnega nahrbtnika ni. Tako imam dva nahrbtnika za planinarjenje in plezanje, enega v velikosti 32 litrov in drugega 40 litrov, oba hrbtišča sta velikosti M, kar ustreza moji telesni višini 173 cm. To mi zadostuje za dnevne in večdnevne obiske gora, trekinge. Za gorsko kolesarjenje imam 18 litrski nahrbtnik, v katerem je ves čas oprema za servis, patent za pripenjanje čelade ter žepe na trakovih, ki objemajo pas, kamor spravim priboljške in telefon. Nahrbtnik se lepo prilega položaju telesa na kolesu, saj ima hrbtišče iz mreže, ki je hkrati zračno. Imam še dva nahrbtnika za gorski tek, v velikosti 12 in 22 litrov, ki ju vzamem glede na dolžino ture in opremo, ki jo potrebujem.

Pri vseh me vodijo naslednje usmeritve:

da imajo nahrbtniki čim manj dodatnih trakov, 
♦ da so enostavni, s čim manj dodatnimi stranskimi žepi, ki povzročajo plesanje nahrbtnika po telesu, kadar so polni, 
♦ so lahki,
♦ imajo vponko v zgornjem žepu za pripenjanje ključev in zaščito proti dežju in blatu, kar še posebej pride prav pri kolesarskem nahrbtniku, saj gorska kolesa v večini nimajo blatnikov.

... in še ena pomembna stvar pri nahrbtniku!

Nahrbtnik mora imeti kvalitetne bočne trakove, to so tisti trakovi, ki pridejo okrog bokov in katere pri večini vidim, da nimajo zaprtih. Težo nahrbtnika v 70 odstotkih nosijo ti trakovi in ne ramenski. Se pravi nahrbtnik nosimo z boki. Poskusite in opazili boste razliko.
Prava velikost hrbtišča nahrbtnika je zelo pomembna. Danes veliko stvari kupujemo po spletu. V kolikor modela nahrbtnika ne poznate, se temu izognite. Sam pri nakupu nahrbtnika le tega v trgovini vedno napolnim z vrvmi in ga imam nekaj minut na sebi, da ocenim njegovo kvaliteto nošenja. 
Večji kot je nahrbtnik, več opreme bomo nosili s sabo in še vedno bo premajhen. Vsak kilogram nepotrebne teže vpliva na hojo in srečo na planinskem izletu.


Poseben način nošnje nahrbtnikov

Leta 2003 sva z Bojanom Pollakom bila kot inštruktorja na tečaju v Nepalu. Tisto leto smo se odpravili v dolino Manang in proti gorskemu prelazu pod Chulijem. Bilo nas je okrog 40, opremo pa so nam nosili osli, ki so jo lahko prinesli le do prelaza, naprej pa zaradi velike količine snega ni bilo možno. Vedno sem občudoval tamkajšnje nosače, ki so velike tovore nosili s pomočjo trakov poveznjenimi čez glavo. Nekoč sem videl enega, ki je dneve nosil dva pralna stroja. Zdelo se mi je utrujajoče in že ob pogledu nanje me je vse bolelo. Sedaj pa sem sam dve uri nosil 40 kg sod s pomočjo konopljene vrvi poveznjene čez glavo. In ni bilo prav nič boleče, nerodno ali težko. Zanimivo, bil sem tako navdušen, da sem kasneje še nekajkrat na enak način nesel svoj nahrbtnik in še danes, ko imam opravka s težkim nahrbtnikom, sploh kadar gremo na reševanje v gorah, si dodatno še poveznem neskončno zanko čez glavo in jo namestim pod nahrbtnik. 

Preberite še:
Kako pravilno napolnim nahrbtnik? Ali so oblačila spodaj ali na vrhu?

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih