petek, 19. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

torek, 31. maj 2016, ob 15.30 uri, ogledov: 2875

Uspešen in dobro obiskan 7. Dan Alpske konvencije

Splošno | Narava | 
Objavil(a): Manca Ogrin
Program 7. Dneva Alpske konvencije V ALPE PO NAVDIH: PO ALPSKIH DOLINAH S KOLESOM IN PEŠ – GREMO V BOHINJ, DOLINO SOČE IN ZGORNJESAVSKO DOLINO so tudi letos oblikovali različni deležniki, saj so Alpe naš skupni življenjski prostor, za katerega želimo čim bolj odgovorno in usklajeno skrbeti ter k temu pritegniti tudi obiskovalce. Sklop prireditev od 26. do vključno 28. maja 2016 je vključeval odprtje razstave, projekcijo filma, strokovni posvet in doživljajske programe za obiskovalce.
Razstavo z naslovom Constructive Alps v Zeleni hiši v Kobaridu sta odprla generalna direktorica Direktorata za prostor, graditev in stanovanja Barbara Radovan in župan Občine Kobarid Robert Kavčič. Na razstavi, ki bo v Zeleni hiši v Kobaridu na ogled do 9. maja 2016, je predstavljenih preko 30 arhitekturnih projektov trajnostne prenove in gradnje iz celotnega območja Alpske konvencije, med njimi sta tudi dva slovenska projekta in sicer prenova planine Laška Seč nad Tolminom, ki je prejela posebno priznanje žirije, in Mladinski hotel Punkl iz Raven na Koroškem. V Kinogledališču v Tolminu so si obiskovalci lahko ogledali film Mirno, ki prikazuje življenje mlade ženske v bavarskih Alpah, ki se je odločila ostati na visokogorski kmetiji.  Mednarodni posvet z naslovom Storitve v čezmejnem prostoru je bil namenjen osvetlitvi vprašanja, katere storitve lahko okrepijo vlogo obmejnih območij, kar je za Slovenijo, ki ima preko 1300 km kopenske meje s sosednjimi državami, pomembno za njihov prihodnji razvoj. Vlogo prebivalstva za ohranjanje alpske kulturne in naravne dediščine posebej izpostavlja deklaracija Alpske konvencije o prebivalstvu in kulturi. Za življenje prebivalstva v obmejnih in gorskih območjih pa so ključne storitve splošnega pomena in splošnega gospodarskega pomena. Opremljenost s storitvami ne le omogoča primerljive življenjske pogoje za prebivalstvo, ampak tudi ustvarja možnosti za aktivnosti, ki omogočajo preživetje in gospodarsko osnovo. V uvodnem delu so spregovorili župan Občine Tolmin Uroš Brežan, generalni sekretar Alpske konvencije Marcus Reiterer in generalna direktorica Barbara Radovan. Referenti iz Slovenije in Italije pa so izpostavili izkušnje pri zagotavljanju storitev splošnega pomena in prihodnje izzive. Podrobnejše poročilo bo objavljeno na spletni strani Ministrstva za okolje in prostor, tema pa je bila obravnavana tudi na 1. programu Radia Slovenija v oddaji Studio ob 17-ih. Oddaji lahko prisluhnete tukaj.

V soboto, 28. maja 2016, pa so obiskovalci spoznavali številne danosti alpskega območja. Organizatorji Dneva Alpske konvencije: CIPRA Slovenija, Fundacija Poti  miru Gornjesavski muzej – Slovenski planinski muzej, LTO Sotočje, Ministrstvo za okolje in prostor, Fundacija Poti miru v Posočju, Občina Kranjska Gora, Planinska zveza Slovenije, Planinsko društvo Dovje-Mojstrana, Posoški razvojni center, Stalni sekretariat Alpske konvencije, Triglavski narodni park, Turizem Kranjska Gora, Turizem Bohinj, Turistično društvo Dovje – Mojstrana pripravili pohode, kolesarjenje, tek in bogat spremljevalni program v Bohinju, dolini Soče in Zgornjesavski dolini, na katerih je skupno sodelovalo več kot 450 obiskovalcev. Namen dogodkov je bil opozoriti na občutljiv alpski prostor, predstaviti pomen Alpske konvencije in posebnosti alpskega prostora, pomen ohranjanja narave in kulturne dediščine ter spodbuditi obiskovalce, da Alpe obiskujejo na okolju prijazen način.   

V Bohinju je potekal botanično-kulinarični dan s predstavitvijo izdelkov in pridelkov blagovne znamke Bohinjsko in bohinjske kulinarike, vodenim ogledom botaničnega vrta Goričica, ter delavnico za otroke in plezalno steno pri Centru Triglavskega narodnega parka v Bohinju. V Mojstrani so se obiskovalci lahko udeležili vodenega pohoda do Pocarjeve domačije v Zgornji Radovni, muzejsko urejene domačije in informacijske postaje Triglavskega narodnega parka, sodelovali v programu Slovenskega planinskega muzeja v Mojstrani, sledilo je še odprtje mojstranških ferat. Na Dovjem je potekal tradicionalni Juriš na Dovško Babo s spremljevalnim programom na trgu pred Hišo Pr'Katr. Na Tolminskem so organizatorji pripravili pohod v Javorco z ogledom spominske cerkve Svetega Duha. V Trenti pa so se obiskovalci Dneva Alpske konvencije udeležili vodenja po Soški poti z ogledom naravnih in kulturnih posebnosti Trente, obiskali botanični vrti Juliana, ki letos praznuje 90 let, si ogledali  razstavo ilustracij iz otroške knjige Gorski vrt za vse odprt ter prisluhnili pogovoru z avtoricama Polono Kovač in Jelko Godec Schmidt. Del dogodka v Bohinju je obiskala tudi Televizija Slovenija v okviru oddaje Slovenija danes

Alpe so izjemno raznolik prostor naravnih pojavov in kulturne dediščine, življenjski prostor za 30.000 živalskih in 13.000 rastlinskih vrst in živali, evropska zakladnica pitne vode, dom in gospodarski prostor za 14 milijonov prebivalcev, zgodovinski prostor številnih narodov, jezikov in kultur ter vsakoletni izletniški in dopustniški cilj za 100 milijonov obiskovalcev. Območje Alp obsega 191.000 km2. Mednarodna pogodba Alpska konvencija je prva mednarodna pogodba na svetu, ki zadeva gorsko območje. Sklenile so jo države Alpskega loka:  Avstrija, Italija, Francija, Slovenija, Švica, Nemčija, Liechtenstein in Monako ter Evropsko skupnost za varovanje in trajnostni razvoj Alp ter zaščito gospodarskih in kulturnih interesov tamkaj živečih prebivalcev. Z namenom izvajanja zastavljenih ciljev je bila sprejeta Okvirna konvencija z osmimi tematskimi protokoli, ki se nanašajo na naslednja področja:  prostorsko planiranje, kmetijstvo, gozdarstvo, varstvo narave in urejanje krajine, energija, varstvo tal, turizem in promet. Območje veljavnosti Alpske konvencije v Sloveniji zajema 62 občin, kar je 33,4 odstotke ozemlja Slovenije. Nosilec koordinacije izvajanja Alpske konvencije v Sloveniji je Ministrstvo za okolje in prostor, ki si skupaj s partnerji v Sloveniji prizadeva približati Alpsko konvencijo prebivalcem alpskega prostora in  jo predstaviti kot razvojno priložnost.

Pri vsebinsko bogatih prireditvah za predstavitev posebnosti območij so organizatorji v največji meri upoštevali vključevanje javnega prevoza. Na vseh izhodiščih oz. zaključkih prireditev so bili na voljo tudi različni informacijski materiali: novi Vozni redi v Alpah, informativne zloženke Stalnega sekretariata Alpske konvencije, časopis Triglavskega narodnega parka za obiskovalce Odkrivaj / Discover, informacijski materiali o trajnostnem razvoju v Alpah in informacije o projektu Parkiraj in doživi naravo – celovitem uvajanju okolju prijazne mobilnosti v Triglavskem narodnem parku za ohranjanje in pravo doživljanje narave.

Tina Markun

Fotogalerija

Stojnica Alpske konvencije pred Centrom TNP Bohinj

  Tina Markun1 / 9

Bohinjska kulinarika pred Centrom TNP Bohinj

  Tina Markun2 / 9

Center TNP Bohinj

  Tina Markun3 / 9

Dogajanje pred Slovenskim planinskim muzejem v Mojstrani

  Neli Štular4 / 9

Živahno pred Slovenskim planinskim muzejem v Mojstrani

  Neli Štular5 / 9

Pohod v Javorco - planinci pred cerkvijo Sv. Duha

  Jana Podgornik6 / 9

Informacijska točka ob Dnevu Alpske konvencije v Tolminskih koritih

  Gorazd Kutin7 / 9

Pohod po Soški poti

  Irena Cerar8 / 9

Pohod po Soški poti - botanični vrt Juliana

  Irena Cerar9 / 9

 

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih