sobota, 20. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

ponedeljek, 31. marec 2014, ob 0. uri, ogledov: 4523

Zlati cepin 2014 prejela 2 alpinistična vzpona

Alpinizem | 
Komisija za alpinizem | 
Objavil(a): Zdenka Mihelič
Ta konec tedna so v Chamonixu in Courmayeurju podelili že 22. Zlati cepin - Piolets d'Or 2014, in sicer za najpomembnejši alpinistični vzpon na svetu v letu 2013. Z Zlatim cepinom 2014 so nagradili 2 vzpona, in sicer na K6 West (SZ stena, Ian Welsted in Raphael Slawinski) in Annapurno (J stena, solo vzpon: Ueli Steck).
Mednarodna žirija (Erri de Luca (ITA), Catherine Destivelle (FRA), Denis Urubko (RUS), Sungmuk Lim (KOR) in Karin Steinbach (NEM)) pod predsedniško taktirko Georga Loweja iz ZDA je izmed širšega izbora alpinističnih vzponov v letu 2013 (skupaj 76 vzponov) najprej izbrala 5 nominiranih vzponov in enega za posebno omembo. Med nominiranimi pa se je na koncu odločila, da podeli Zlati cepin 2014 za naj vzpona v letu 2013 dvema nominiranima, in sicer sta Zlati cepin 2014 prejela:
Zlati_cepin2014_K6West_Ian_and_Raphael_m
- K6 West, 7040 m (Pakistan), čez SZ steno, prvi pristop, plezala: Raphael Slawinski in Ian Welsted, več o vzponu na spletni povezavi >>>.

Zlati_cepin2014_Annapurna_Ueli_Steck_m- Annapurna, 8091 m (Nepal), čez južno steno, vzpon in sestop v 28 urah, pleza (solo): Ueli Steck, več o vzponu na spletni povezavi >>>, komentar načelnika Komisije za alpinizem PZS Mihe Habjana o vzponu na naši spletni strani  >>>.

Posebna omemba pa je pripadla vzponu na Annapurno, 8091 m (Nepal) - gre za posebno omembo za prva ponavljavca Steckove smeri v Anapurni Stéphana Benoista in Yannicka Graziania.

Kakovost in raznolikost dosežkov v letu 2013 sta bili izjemni, inovativnost in domiselnost vzponov pa sta tudi tokrat odlikovali nominirane vzpone v vseh svetovnih gorskih verig , vključno s tistimi v " starem svetu " -  v Evropi. V ospredju so še vedno lahek alpski slog in preproste odprave, ki so se lotile tudi tehnično zahtevnih sten. Tako alpinisti poudarjajo vrednote, kot so pogum, iznajdljivost in nadarjenost. Od 76 vzponov  (med katerimi so bili tudi slovenski), ki jih tehnični odbor Zlatega cepina pregledal, se je šest vzponov (5 nominiranih in 1 s posebno omemb) predstavilo v času od 26.-29. marca 2014 v Chamonixu in Courmayeurju, kjer je potekala tudi končna podelitev prestižnih nagrad.

Kateri vzponi so bili nominirani za Zlati cepin 2014 >>>.

Zlati cepin 2014 za življenjske dosežke - nagrada Walterja Bonattija:
Zlati_cepin2014_zivljenski_John_Roskelley_ob_prejemuŠesti prejemnik Zlatega cepina za življenjske dosežke na področju alpinizma, ki se od leta 2012 imenuje Nagrada Walterja Bonattija - Bonattiju v spomin, je ameriški alpinist John Roskelley (na sliki desno). Zlati cepin za življenjske dosežke podeljujejo alpinistom, ki so skozi svojo alpinistično pot navduševali in dali zagona tudi mlajšim, novim generacijam; v skladu s kriteriji, konvencijo ... Več o nagradi Walterja Bonattija in Johnu Roskelleyu >>>.

FOTOGRAFIJE s podelitve si lahko ogledate na FB profilu Piolets D'Or >>>.

ZAKAJ nagrada Zlati cepin?
Pomen Zlatega cepina je najboljše opisal predsednik strokovne žirije Michael Kennedy leta 2012: »Podelitev nagrade Zlati cepin strokovna žirija ne vidi kot tekmovanje, ampak kot praznovanje alpinizma, predanosti, vrednot. Z našo odločitvijo za najboljši, najpomembnejši alpinistični vzpon na svetu želimo navdušiti vse mlade alpiniste po vsem svetu, da pristopajo k alpinizmu in plezanju s strastjo, s spoštovanjem do gora, narave, soplezalcev ter s ponižnostjo, skromnostjo. Alpinizem ni tekmovanje, alpinizem se rodi v srcu, ki iz njega izhaja.«

Dosedanji prejemniki Zlatega cepina

Slovenski prejemniki Zlatega cepina:
prvi Zlati cepin na sploh je šel v roke Slovencema Marku Prezlju in Andreju Štremflju za prvenstveni vzpon po južnem stebru osemtisočaka Kangčendzenge (8476 m) leta 1991.
leta 1997 sta ga prejela Tomaž Humar in Vanja Furlan za novo smer v SZ steni Ama Dablam (6812m) v Nepalu. 
leta 2007 je nagrado Zlati cepin že drugič prejel Marko Prezelj, in sicer skupaj z Borisom Lorenčičemza preplezano novo smer v stebru Čomolharija (7326 m) leta 2006.
- istega leta (2007) je prejel Zlati cepin po mnenju občinstva še Pavle Kozjek.
leta 2012 sta Zlati cepin za smer Sanjači zlatih jam v letu 2011 prejela Luka Stražar in Nejc Marčič.

Še več pa je bilo predlaganih in nominiranih alpinističnih vzponov naših alpinistov (Prezelj in Štremfelj sta bila nominirana leta 1996 za vzpon v Patagoniji leta 1995, Prezelj je bil nominiran tudi leta 2002 (za vzpon v 2001), Humar pa za leti 1999 in 2004).

Leta 2012 je bil za 20. Zlati cepin poleg z Zlatim cepinom nagrajene smeri Sanjači zlatih jam nominiran tudi vzpon v Xuelian North East (smer Raz zaupanja, plezali Aleš Holc, Peter Juvan, Igor Kremser).

Pripravila Zdenka Mihelič

---------------------------------------------
Povezana novica:
- Zlati cepin 2014 - 6 nominiranih vzponov
- Zlati cepin 2014 - znani nominirani vzponi, tudi slovenski


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih