sreda, 24. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

četrtek, 26. februar 2015, ob 0. uri, ogledov: 4294

Predsedovanje alpski konvenciji prevzela Nemčija

Narava | 
Komisija za varstvo gorske narave | 
Objavil(a): Matej Ogorevc
Predsedovanje Alpski konvenciji je za dvoletno obdobje 2015–2016 prevzel Berlin. V nadaljevanju o izdaji posebne znamke, vključevanju civilne družbe, lovu na papirnatega tigra, zahtevnih programih in novi politiki za alpski prostor.
cipra_logoNemčija se je že lotila dela. Naslednji dve leti bo namreč Alpski konvenciji skupaj z Münchnom oz. Bavarsko predsedoval Berlin. Konkretno to pomeni, da se bodo zvrstile številne dejavnosti, kot so organizacija srečanj okoljskih ministrov in ministric alpskih držav, koordinacija dela različnih platform in delovnih skupin, katerih namen je uresničevanje mednarodne pogodbe, ter izdaja posebne znamke, povezane z Alpami. Predvsem pa naj bi prišlo v tem obdobju tudi do opredelitve politične smeri, da bi vendarle bilo mogoče doseči napredek pri uveljavljanju trajnostnega razvoja v Alpah. Barbara Hendricks, nemška zvezna ministrica za okolje, si je skupaj s sodelavci in sodelavkami, že izbrala slogan, ki bo spremljal predsedovanje Nemčije Alpski konvenciji: Alpe - simbol evropske raznovrstnosti.
 
Zeleno gospodarstvo v Alpah
Program nemškega predsedovanja je zelo pester in celostno zasnovan. Berlin in München sta skupaj predvidela številne projekte in dogodke, ki bodo iskali odgovore na vprašanja, pomembna za Alpe, npr. vzpostavitev ekološke povezanosti v Alpah, trajnostni turizem, energijsko učinkovita gradnja, varstvo tal in gorskega gozda. Politika od tega procesa pričakuje ustrezna priporočila za sprejemanje odločitev. Decembra 2015 bodo v Parizu potekala pogajanja o novem globalnem podnebnem sporazumu, zato naj bi rešitve prispevala tudi Alpska konvencija. Rdeča nit skozi dveletno obdobje je koncept „zelenega gospodarstva". V kakšnem položaju je socialno sprejemljivo gospodarstvo v Alpah, ki ne povzroča velikih izpustov CO2 in učinkovito izkorišča vire, bodo v posebnem poročilu pojasnili strokovnjaki. „Nemško predsedstvo obljublja, da bodo v Alpah storili korak naprej na poti do vzorčne regije za celostni trajnostni razvoj," dodaja Claire Simon, direktorica CIPRE International. „Da bi to dosegli, sta potrebna dovzetnost in pogum za uvajanje sprememb in novosti."

Reforme proti papirnatemu tigru

Med predsedovanjem namerava Nemčija znotraj Alpske konvencije oblikovati tudi procese in oblike sodelovanja, ki bodo v večji meri usmerjeni v konkretno izvajanje. Razlogi za to so v dejstvu, da je skoraj 25 let stara pogodba pogosto deležna kritik, da je preveč birokratska, pa tudi v tem, da se trenutno pripravlja strategija EU za alpsko regijo (EUSALP) in je zato treba vlogo Alpske konvencije podrobneje opredeliti. „Alpska konvencija lahko opravlja svojo nalogo in se uveljavi le v sodelovanju s prebivalci alpskega prostora. Civilna družba in alpska omrežja so osrednji partnerji nemškega predsedstva," poudarja Hendricksova. Christian Wilhelm, župan Sonthofna, alpskega mesta leta, pa je prepričan, da „Nemčija občine priznava kot izvajalce trajnostnega razvoja v Alpah, zato bo pritegnila občane in na ta način vzpostavila neposreden odnos med Alpsko konvencijo in lokalno politiko." 
 
Predsedovanje Nemčije Alpski konvenciji se bo zaključilo jeseni 2016 z Alpskim tednom, skupnim dogodkom alpskih mrežnih organizacij, in ministrsko konferenco alpskih držav. Naslednja alpska država, ki bo prevzela predsedovanje, bo Avstrija.
 

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih