|
planinari i lovstvoMaxa: torek, 6. junij 2006, ob 18.36 uri; ogledov: 0 Nisam uspio naæi da se na forumu negdje govorilo o ovome.
Zanima me da li je kod vas u šumi isto podjela na državna lovišta kojima gospodari šumarija i lokalna kojima gospodare lokalna lovačka društva?
Ovisno kakav dobijem odgovor æu objasniti zašto me to zanima vezano za planinarstvo.
Lijep pozdrav! |
Odgovori | | |
|
Maxa: torek, 6. junij 2006, ob 18.36 uri Nisam uspio naæi da se na forumu negdje govorilo o ovome.
Zanima me da li je kod vas u šumi isto podjela na državna lovišta kojima gospodari šumarija i lokalna kojima gospodare lokalna lovačka društva?
Ovisno kakav dobijem odgovor æu objasniti zašto me to zanima vezano za planinarstvo.
Lijep pozdrav! |
|
marfi: torek, 6. junij 2006, ob 18.49 uri http://www.lovstvo.net/Lovisca.php |
|
Maxa: torek, 6. junij 2006, ob 19.03 uri Hvala, marfi.
Znači slično kao i kod nas.
Sad me zanima za ova lovištia posebne namjene, pod upravom javnih zavoda, da li postoje neka vremenska ili prostorna ograničenja za planinare u pogledu hodanja po njima.
Ovdje sam doživio da kad doðem predvečer na livadu gledati i slikat divljač, imam problema sa lovočuvarima koji "čuvaju mir" u lovištu tako da tjeraju ostale ljude iz šume, a da nije u tijeku nikakav lov. Jučer su nam rekli da je tako u Sloveniji, da se ne može dolaziti kad tko hoæe u državna lovišta, odnosno kod vas lovišta posebne namjene.
Imate li slična iskustva, da li je to stvarno tako?
Lijep pozdrav |
|
marfi: torek, 6. junij 2006, ob 19.20 uri V [url=http://www2.gov.si/zak/Zak_vel.nsf/0/c12563a400338836c1256e010040ccf7?OpenDocument]Zakonu o divjadi in lovstvu[/url] so v zvezi s tem zanimivi naslednji členi:
[i:5227c29da3]7. člen
(lovišče s posebnim namenom)
(1) Lovišča s posebnim namenom se ustanovijo z namenom opravljanja posebnih nalog s področja ohranjanja in usmerjanja razvoja populacij divjadi in njenega življenjskega okolja.
(2) Lovišča s posebnim namenom se oblikujejo v najbolj ohranjenih in značilnih naravnih okoljih Republike Slovenije, pri čemer se smiselno upoštevajo tudi merila iz prvega in drugega odstavka prejšnjega člena.
(3) Lovišča s posebnim namenom ustanovi Vlada na predlog ministra. Strokovne podlage za ustanovitev lovišč s posebnim namenom izdela Zavod, pri čemer z mnenji sodelujejo lovske in naravovarstvene organizacije.
(4) Vlada ob ustanovitvi lovišča s posebnim namenom določi tudi:
- posebne naloge takega lovišča,
- upravljavca takega lovišča,
[b:5227c29da3]- morebitne posebne režime upravljanja v lovišču ter
[/b:5227c29da3]- načine financiranja takega lovišča.
35. člen
(varstvo divjadi pred nepotrebnim vznemirjanjem)
[b:5227c29da3](1) Prepovedano je divjad vznemirjati v mirnih conah, na rastiščih, gnezdiščih, polegališčih, brlogih, zimovališčih, pasiščih v gozdu in krmiščih ali jo zalezovati v neugodnih vremenskih razmerah (poplave, hud mraz, zmrzal, visok sneg). Izjeme lahko dovoli minister zaradi znanstveno-raziskovalnih, izobraževalnih in podobnih potreb.[/b:5227c29da3]
(2) Poleti z napravami za letenje niso dovoljeni izven za ta namen odrejenih območij, ki jih določi minister v soglasju z ministrom, pristojnim za varstvo narave in ministrom, pristojnim za promet.
(3) Psov ni dovoljeno brez nadzorstva spuščati v prosto naravo. Lastnik je odgovoren za škodo, ki jo njegova žival prizadene divjadi.
36. člen
(posebni ukrepi za varstvo divjadi)
(1) Za ohranitev populacij določene vrste divjadi lahko minister predpiše posebne začasne ukrepe za varstvo divjadi oziroma določi območja mirnih con, habitatov in biokoridorjev na površinah, ki so pomembne zaradi:
- ohranitve in nemotenega razvoja populacij ogroženih vrst divjadi;
- povezave med posameznimi populacijami določenih vrst divjadi oziroma vzdrževanja njihove genske raznolikosti;
(2) Posebni ukrepi za varstvo divjadi so:
[b:5227c29da3]- prepoved določenega načina gibanja ali vožnje na določenem območju;[/b:5227c29da3]
- določitev posebnih ukrepov pri posegih v okolje.
(3) Strokovne podlage za določitev posebnih začasnih ukrepov iz prvega odstavka izdela Zavod v sodelovanju z upravljavci ter strokovnimi in znanstvenimi ustanovami s področja kmetijstva, gozdarstva in varstva narave.
(4) S posebnim ukrepom iz prvega odstavka se določijo omejitve in usmeritve pri lovu divjadi, rabi zemljišč in prostem gibanju ljudi v teh območjih ter čas trajanja posebnega ukrepa, ki ne sme biti daljši od dveh let.
(5) Lastnik oziroma lastnica (v nadaljnjem besedilu: lastnik), zakupnik oziroma zakupnica (v nadaljnjem besedilu: zakupnik) ali drug oziroma druga uporabnik oziroma uporabnica (v nadaljnjem besedilu: uporabnik) zemljišča, ki mu je s predpisanimi ukrepi iz prvega odstavka pri gospodarskem izkoriščanju zemljišča povzročena škoda, ki presega splošne naravovarstvene omejitve, ima pravico do odškodnine po predpisih o razlastitvi nepremičnin.[/i:5227c29da3]
Osebnih izkušenj o omejevanju gibanja v loviščih (še) nimam. |
|
pismo1: sreda, 7. junij 2006, ob 0.04 uri Glede na dosedanje izkušnje bi morda Slavko lahko kaj svojega dodal :?: :idea: Verjetno ve, kaj in kako se tej reči streže oz. se stvar v praksi odvija. |
|
slovan: petek, 29. september 2006, ob 23.33 uri Sad me zanima za ova lovištia posebne namjene, pod upravom javnih zavoda, da li postoje neka vremenska ili prostorna ograničenja za planinare u pogledu hodanja po njima.
Kod nas nema razlike u šetanju u lovištima da li ide za lovište s posebnom namjenom ili za obično lovište. Svaki pojedinac ima prav, da se slobodno šeta u šumi (lovištu). U svakom lovištu zabranjeno je uznemiravati divljač - na primjer kad je divljač na livadi (Zakon o divjadi in lovstvu, članak 35, stavak 1) i raditi štetu. Lovočuvar je u obavljanju svoje službe ovlašten utvrditi identitet osobe koja uznemirava divljač i o tome obavijestiti lovoovlaštenika, lovnu inspekciju i policiju (Èlanak 73). Pse njihovi vlasnici ne smiju puštati da se kreæu lovištem bez nadzora (članak 35, stavak 3). Za ovaj prekršaj kaznit æe se fizička osoba novčanom kaznom od 100.000 do 300.000 tolara. |
|
|
|