PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


četrtek, 5. maj 2011, ob 0. uri

Skupna kmetijska politika za Alpe

V Bruslju (Belgija) bodo razpravljali o novi skupni kmetijski politiki (SKP). Ker mora le-ta upoštevati tudi posebne razmere, ki veljajo za alpsko kmetijstvo, so se ministri in ministrice alpskih držav sredi aprila sestali na mednarodni konferenci o kmetijstvu na gorskih območjih, ki je potekala v Oberammergauu (Nemčija).

skupna_kmetijska_politika_za_alpe_foto_natura2000_240
Nova kmetijska politika EU naj v večji meri upošteva varstvo okolja in posebne pogoje za kmetijstvo v Alpah.
Foto: Natura 2000 Projekt Ludescherberg


Ob tej priložnosti so podpisali skupno izjavo. Avstrija, Francija, Italija, Nemčija, Slovenija in Švica se v njej zavezujejo, da bodo spoštovale načelo "varovanja z rabo". Običaji in obrt se bodo namreč lahko ohranili le z aktivno kmetijsko dejavnostjo, ki lahko prispeva tudi k razvoju turizma in zagotavlja minimalno poselitev. V izjavi iz Oberammergaua/D so države med drugim izrazile pripravljenost za skupno pripravo ukrepov za ravnanje s posledicami globalizacije in podnebnih sprememb ter za skupno trženje kmetijskih pridelkov. Kot je dejala Ilse Aigner, nemška zvezna ministrica za kmetijstvo, bi lahko predlogi konkretno obliko dobili v platformi Alpske konference za gorsko kmetijstvo. V Društvu za varstvo gorskega sveta so prepričani, da so bile Alpe premalo upoštevane v dosedanji SKP, ki je bila prilagojena razmeram na ravninskih predelih in pomanjkljiva predvsem z vidika varstva biotske raznovrstnosti. Prav tako tudi okoljska izravnalna plačila skorajda niso povezana s konkretnimi ekološkimi cilji.
Svet in Evropski parlament bosta v prihodnjem letu glasovala o novi SKP za obdobje 2014-2020, ki v proračunu EU zajema okoli 40 odstotkov.
Vir: Cipra (slo); vir in nadaljnje informacije: www.bmelv.de/SharedDocs/Pressemitteilungen (nem), www.vzsb.de/pdf (en), www.laendlicher-raum.at/article/articleview (nem).

https://www.pzs.si/novice.php?pid=5792 4. 7. 2024