PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


ponedeljek, 30. april 2012, ob 0. uri

Generalna skupščina Avstrijskega turistovskega kluba ÖTK

ÖTK je 2. najstarejše (iz leta 1869) planinsko društvo/zveza Avstrije in 3. največje po številčnosti s 25.300 člani. Poleg "centrale" ÖTK združujejo 33 sekcij , tudi v tujini: Nemčiji, Slovaškem, Madžarskem. Združeni so pa tudi v VAVÖ - "Panožni zvezi avstrijskih planinskih društev" na Dunaju.
T.i. recipročne sporazume o sodelovanjih popustih imajo sklenjene z avstrijskim društvi in tujimi: AV Južna Tirolska, AV Liechtenstein, Češka, Slovaška; ÖTK pa ima v lasti in oskrbovanju 49 planinskih postojank.

ÖTK je povsem nepolitična samostojna društvena organizacija in redna članica VAVÖ; v samem prestižnem centru Dunaja imajo štirinadstropno mogočno zgradbo, v kateri je odličen prodajni center gorniške opreme in klubski prostori, razporejeni po področjih. V sami zgradbi imajo štiri stene z višino preko 15 metrov, kjer je urejen plezalni center. Poleg velike dvorane s preko 250 sedeži, namenjeni za zasedanja, pa imajo izjemno dragoceno in največjo planinsko knjižnico z več tisoči izvodi edicij, zgodovinskih unikatov ... V teh prostorih ÖTK gosti tudi "Zvezo avstrijskih planinskih društev".

Na letošnjo generalno skupščino, ki je potekala 14. in 15. aprila 2012, se je na osebno povabilo ÖTK odzval nekdanji predsednik Planinske zveze Slovenije Franci Ekar, kar je bil praktično po več desetletjih prvi "slovenski planinski obisk" na letni generalni skupščini ÖTK. Tudi Predsedstvo Planinske zveze Slovenije je to priliko izkoristilo in pooblastilo Ekarja, da delegate na skupščini ÖTK pozdravi in zastopa PZS tudi v imenu predsednika PZS Bojana Rotovnika, prav tako povabljenca na to skupščino. Predsednik Rotovnik se skupščine ni mogel udeležiti, saj v tem času potekala tudi skupščina Planinske zveze Slovenije.

Slovensko prisotnost so zelo pozdravili, jo prijazno sprejeli in ji namenili izjemno pozornost. Tudi Sloveniji in preteklosti obeh narodov je bilo namenjenih kar precej vsebine, saj v ÖTK trdno cenijo, spoštujejo in zagovarjajo vrednote preteklosti, tako planinski razvoj kot ustvarjanje obeh narodov. Ob tem je poročevalec Walter Wenzel iz ÖTK poudaril, da bi bili veseli, če bi s PZS ponovno vzpostavili sporazum o sodelovanjih, reciprocitetah in seveda planinskih prijateljevanjih, »saj nam ta čas in stanje 'Nove' Evrope to prepričljivo ponuja.«

Ekar se je zahvalil za poslana vabila Planinski zvezi Slovenije, predsedniku PZS Bojanu Rotovniku kot tudi njemu osebno, in izpostavil dejstvo današnjega časa, da so sodelovanja tudi na področju planinstva in gora danes nuja in potreba za človeka in telo, prav tako pa je pomembno povezovanje in sodelovanje na področju varovanja in ohranjanja gorskega sveta. Slovenska planinska ponudba obsega planinske poti, planinske postojanke, naravne in krajinske parke, tematske gorske poti, naravne in kulturne dediščine. Prav tako so tudi v Avstriji odprti za vse, saj je pravica uporabe in doživljanja planinskega prostora enaka za vse ljudi, ki ljubijo in hočejo doživeti goro, vrh. Kako odprti so v ÖTK, pove tudi dejstvo, da so največ premoženja po sprejemljivih pogojih po prvi svetovni vojni in političnih spremembah dali in predali Slovenskemu planinskemu društvu. V času druge svetovne vojne pa v Planinskem zborniku (1945) med podatki, komu so bile razdeljene in podeljen planinske koče SPD, ne zasledimo ÖTK ; vse je bilo oddano sekcijam DAV (DAV - Nemška planinska zveza).

Preko razgovorov so člani ÖTK izrazili zanimanje tudi sodelovanja z mladino, kot na primer na področju orientacijskega tekmovanja v Slovenj Gradcu, pa glede planinskih turnih kolesarjenj, klasičnega pohodništva, športnega plezanja ...

Franci Ekar

https://www.pzs.si/novice.php?pid=6936 3. 7. 2024