PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


ponedeljek, 28. maj 2012, ob 0. uri

Predsednik republike dr. Danilo Türk odlikoval gorsko reševalno zvezo, Ernesta Eöryja in Anito Ogulin

Predsednik republike Danilo Türk je danes, 28. maja, z zlatim redom za zasluge odlikoval Gorsko reševalno zvezo Slovenije za izjemen prispevek k varnosti državljanov v gorah, težko dostopnih območij in ob naravnih nesrečah, ter za njihovo plemenito človekoljubnost, visoko strokovnost in prostovoljstvo in dolgoletnega predsednika Gasilske zveze Slovenije Ernesta Eöryja za uspešno vodenje gasilcev. Za požrtvovalno humanitarno pomoč otrokom pa je z redom za zasluge odlikoval Anito Ogulin.
Po podelitvi odlikovanj je v veliki kristalni dvorani predsedniške palače vse zbrane nagovoril tudi predsednik republike Slovenije dr. Danilo Türk, ki je med drugim izpostavil, da živimo v času, ko mnogi govorijo o krizi vrednot. "Gotovo velja, da je v današnjem času prišlo do določene etične izpraznjenosti, ne samo pri nas ampak v Evropi in v svetu. Etičnost je manj cenjena in manj poudarjena kot nekoč. Veliko je bilo pričakovanj, povezanih s človekom kot posameznikom, to pa je odprlo pot širokemu individualizmu. Slednji je bil pogosto na škodo skupnosti in nenazadnje na škodo posameznika," je dejal predsednik Türk in poudaril, da »tisti, ki govorijo o globoki krizi vrednot, nimajo prav, saj ne vidijo številnih organizacij in plemenitih ljudi, ki nam kažejo pot in odgovore na vprašanje, kakšni angažmaji so v družbi potrebni, da bomo lahko govorili o slovenski družbi kot družbi, kjer se etičnost ceni, kjer je nesebična pomoč sočloveku dragocena in kjer je vse to skupaj bistvena prvina naših pričakovanj. Današnji odlikovanci vse to simbolizirajo."

Predsednik republike dr. Danilo Türk je odlikoval Gorsko reševalno zvezo Slovenije, odlikovanje zlati red za zasluge je prevzel njen predsednik Igor PotočnikZ zlatim redom za zasluge je predsednik odlikoval slovensko gorsko reševalno zvezo, ki letos praznuje 100-letnico organiziranega delovanja v Sloveniji. Z vsako reševalno akcijo posebej sta "rasli zaupanje Slovencev v gorske reševalce in vera v njihov pogum." Pri tem je prostovoljstvo gorskih reševalcev ena največjih vrednot, ki ohranja našo človečnost kot trajno civilizacijsko dobrino slovenske družbe, kot tradicijo in kot obljubo za njeno podobo v prihodnosti, piše v utemeljitvi njihovega odlikovanja. Predsednik Türk je v svojem nagovoru pri tem med drugim dejal, da »smo ponosni na gorske reševalce v Sloveniji, ki so z nami že 100 let. Ponosni smo na lepoto naših gora, s katerimi se Slovenci močno identificiramo že ves čas. Tja radi hodimo, kajti planinstvo, gore niso samo naša lepota, ampak tudi simbol človekovega iskanja - najti nekaj več. A gore so tudi tveganje. S tem je povezana tudi preventiva in gorsko reševanje. Navado imamo reči, da je Slovenija dežela lepih gora. Toda: Slovenija je dežela lepih človeških lastnosti, ki se kažejo v lepih okoljih gora.«

Predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Igor Potočnik se je ob koncu za prejeto odlikovanje gorski reševalni zvezi, ki se povezuje s številnimi organizacijiami doma in po svetu, tudi zahvalil in poudaril, da »Gorska reševalna zveza Slovenije od vsega začetka z roko v roki deluje s Planinsko zvezo Slovenije (do 2006 je bila gorska reševalna služba pod SPD oz. PZS, op. p), čeprav smo sedaj par let samostojna organizacija. Skupaj delujemo na področju preventivne dejavnosti na različnih nivojih delovanja, usposabljanja, skupnih akcij in izmenjavi strokovnega kadra, iz vrst mladih alpinistov pa dobimo tudi nove kadre za gorske reševalce.« Zahvalil se je tudi prijateljem gorskim reševalcem, predlagateljici za to priznanje Planinski zvezi Slovenije, ter predsedniku republike dr. Turku za podelitev priznanja.

Enako priznanje, zlati red za zasluge, je dobil tudi Ernest Eöry, ki je s skoraj dvajsetletnim vodenjem Gasilske zveze Slovenije močno zaznamoval slovensko najstarejšo prostovoljno organizacijo. Skupaj s sodelavci je znal povezati in obogatiti najboljše iz dolge in uspešne tradicije slovenskega gasilstva z novimi znanji, tehnologijami in novo miselnostjo, kakršno zahteva sedanji čas. Posebej se je zavzemal za množično vključevanje ljudi v gasilsko organizacijo, zlasti mladih in žensk, in za uspešno izobraževanje in usposabljanje gasilcev. Hkrati ni mogoče spregledati njegove dejavne vloge pri oblikovanju in uveljavljanju politike Slovenije do narodnostnih manjšin, je med drugim zapisano v utemeljitvi.

Z redom za zasluge je predsednik Anito Ogulin odlikoval za njenih 40 let ukvarjanja s socialnim varstvom in dobrodelnostjo. Je sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije Ljubljana Moste-Polje, predsednica komisije za humanitarna vprašanja pri Zvezi prijateljev Slovenije, mentorica otroških parlamentov, ustanoviteljica štipendijskega sklada za revne otroke, pobudnica odbora za Hišo zavetja za trpinčene in zlorabljene otroke, avtorica, soavtorica ali vodja številnih programov za enake možnosti otrok. "Njena predanost odpira pot do srca otrok in njihovih staršev, tudi do sponzorjev in širše javnosti, slovensko družbo pa zavezuje k vrednotam, ki so temeljne za njen obstoj: človečnost in solidarnost," še piše v utemeljitvi.

GRZS_zlati_red_za_zasluge_RS_28_5_2012_foto_ZM99pcr2_mala
Z leve predsednik GRZS Igor Potočnik, Ernest Eöry, dolgoletni predsednik Gasilske zveze Slovenije, predsednik republike dr. Danilo Türk in Anita Ogulin

GRZS_zlati_red_za_zasluge_RS_28_5_2012_foto_ZM121pcr_mala
Predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik (predlagatelj priznanja gorski reševalni zvezi) in predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Igor Potočnik

Pripravila Zdenka Mihelič
Foto Zdenka Mihelič

https://www.pzs.si/novice.php?pid=7014 3. 7. 2024