PLANINSKA
ZVEZA
SLOVENIJE


sreda, 13. junij 2012, ob 0. uri

Seja Združenja planinskih zvez Balkana

V Karlukovu v Bolgariji je od 18. do 20. maja 2012 potekala seja Združenja planinskih zvez Balkana (Balkan Mountaineering Union, BMU).
Seje so se s Planinske zveze Slovenije udeležili predsednik PZS Bojan Rotovnik, Damjan Omerzu in koordinatorica mednarodnih aktivnosti Zdenka Mihelič. Udeležili pa so se je tudi predstavniki planinskih zvez Albanije, Grčije, Hrvaške, Srbije, Bolgarije, Makedonije ter Bosne in Hercegovine. Sejo je vodil predsednik BMU Jovica Ugrinovski, predsednik makedonske planinske zveze.

Planinska zveza Slovenije je od lanske jeseni pridružena članica BMU, na tokratni seji pa je pridružena članica BMU postala tudi Hrvaška planinska zveza (HPS). O seji Upravnega odbora Mednarodne zveze planinskih organizacij (UIAA) v Budimpešti maja letos je poročal predstavnik Planinske zveze Grčije. Prav UIAA so se še posebej posvetili. Ocenili so trenutno situacijo UIAA, prav tako pa je vsaka izmed prisotnih planinskih zvez predstavila pričakovanja o tej mednarodni zvezi planinskih organizacij. Na generalni skupščini UIAA v Amsterdamu bodo letos oktobra med drugim tudi volitve za predsednika. Za predsednika UIAA sta trenutno dva kandidata, predsednik nizozemske planinske zveze NKBV Frits Vrijlandt in Jordi Colomer iz Španije, ki po odstopu predsednika UIAA lani v Katmanduju trenutno opravlja vlogo predsednika UIAA. Predsednik PZS Bojan Rotovnik je na seji BMU predstavil stališča PZS do vprašanja, kakšno UIAA si želimo in potrebujemo; stališča so v PZS pripravili na sestanku predstavnikov PZS v mednarodnih organizacijah v začetku letošnjega leta. Predstavniki planinskih zvez Balkana so na podlagi razprave sklenili, da bodo pripravili enotno stališče, o tem, kakšno UIAA si želijo, ter ga usklajenega poslali na UIAA.

BMU_sestanek_maj2012_foto_Zdenka_Mihelic47m
V Bolgariji na seji BMU, foto Zdenka Mihelič

Med sodelovanji z ostalimi organizacijami je predsednik Rotovnik predstavil platformo EU Mountaineeering Forum (Evropski planinski forum). Razložil je razložil namen, pomen in zakaj je pomembno, da smo del te platforme. Evropska unija namreč lahko uradno komunicira samo z zvezo na evropski ravni, zato so predstavniki planinskih zvez držav znotraj EU organizirali posebno platformo, preko katere bi lahko med drugim uradno nastopali kot sogovornik glede raznih dokumentov EU, ki se tičejo planinstva, gora, narave ... (na primer Green book). Trenutno so se platformi EU Mountaineering Forum (EMF) pridružile planinske zveze Makedonije, Slovenija, Hrvaška, Črna gora, Češka, Portugalska, Anglija (Alpine Club) ... Naslednji sestanek EMF bo po generalni skupščini UIAA v Amsterdamu.

V nadaljevanju seje so se članice BMU vprašale tudi, kaj si želijo od BMU in kakšno si želijo. Pogledali si, kakšne temelje so postavili, katere komisije in razdelitve dela. Razpravljali so tudi o možnostih podpisa medsebojnega sporazuma o reciprociteti, Srbi so vse povabili na planinsko orientacijsko tekmovanje, PZS pa na seminar o delu z mladimi in delu mladih YC UIAA v Bavšici konec avgusta/začetek septembra 2012.

Ob koncu sestanka je Damjan Omerzu iz PZS predstavil možnosti sodelovanja pri EU projektih; katera so tista področja, v katerih bi lahko sodelovali pri pridobivanju sredstev. Nosilci projektov bi bile članice EU. Projekt, ki ga je na primer letos prijavila Slovenija skupaj s Hrvaško (HPS), je bil »EKO planinstvo povezuje«, glavni partner je PZS, nato HPS, sodeluje pa tudi CIPRA Slovenija.

Naslednji sestanek BMU bo 5.-7. oktobra 2012, spomladi 2013 bo najverjetneje seja v Grčiji (ko praznujejo 100-letnico 1. vzpona na Olimp), jeseni 2013 pa bo v Sloveniji, kamor jih je predsednik PZS Bojan Rotovnik povabil ob 120-letnici organiziranega planinstva v Sloveniji.

Zdenka Mihelič

https://www.pzs.si/novice.php?pid=7072 1. 7. 2024