nedelja, 30. junij 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

petek, 21. junij 2024, ob 7.30 uri, ogledov: 656

Aleš Česen in Tom Livingstone se vračata na Gašerbrum III

Alpinizem | 
Komisija za alpinizem | 
Alpski klub Alpski gorniški klub | 
Objavil(a): Manca Ogrin
Uigrana slovensko-britanska alpinistična naveza Aleš Česen in Tom Livingstone se po dveh letih, odkar jo je k umiku prisililo slabo vreme, vrača na Gašerbrum III (7952 m), skoraj osemtisočak v Karakorumu. V Pakistan odpotujeta 21. junija, vračata se predvidoma v sredini avgusta. Več v pogovoru z vodjo odprave.
Alpinistična odprava GAŠERBRUM III 2024

Cilj: Gašerbrum III (7952 m)
Pogorje: Karakorum, Pakistan
Trajanje odprave: 21. 6.-sredina avgusta 2024

Vodja odprave: Aleš Česen (Alpski gorniški klub)
Član: Tom Livingstone (Velika Britanija)

S Tomom se po dveh letih vračata na "kraj zločina", saj sta na odpravi leta 2022 po jugozahodnem razu že priplezala tik pod vrh Gašerbruma III, a vaju je takrat k umiku prisililo slabo vreme. Bosta nadaljevala, kjer sta končala, ali načrtujeta vzpon po povsem novi smeri?
Načrt nove smeri se ni spremenil - torej zahodni raz na Gašerbrum III. Dve leti nazaj sva med vzponom popolnoma spremenila smer plezanja in končala v severnem ostenju. Tja se nimava namena vračati. Kaj pa bo na koncu prinesel splet okoliščin, pa bomo videli.

gaserbrum_iii
Gašerbrum III (7952 m), skoraj osemtisočak v Karakorumu, je zelo redko obiskana gora, na katero sta bila opravljena le dva vzpona: poljski leta 1975 in španski po isti smeri leta 2004.

Kakšna popotnica za letošnjo odpravo je vajina izkušnja izpred dveh let?
V grobem ne bova nič spreminjala. Poznava pa steno zdaj bolje (vsaj do dobrih 7000 metrov) in bova spremenila nekaj malih detajlov, ki so na 'papirju' videti povsem zanemarljivi, v resnici pa upava, da sva vsaj malo pametnejša.

Gašerbrum III je kljub 7952 metrom redko obiskana gora. Do prvega vzpona nanj leta 1975, ki so ga opravili poljski alpinisti Wanda Rutkiewicz, Alison Chadwick-Onyszkiewicz, Janusz Onyszkiewicz in Krzysztof Zdzitowiecki, je bil eden najvišjih nepreplezanih vrhov na svetu. Koliko resnih poskusov vzpona na ta skoraj osemtisočak se je zvrstilo do danes?
Kolikor mi je znano, sta bila na Gašerbrum III opravljena dva vzpone. Poljski leta 1975 in španski po isti smeri leta 2004. Edini meni znan poskus je iz leta 1986, ko je škotska naveza poskušala nekaj podobnega, kot imava zdaj v načrtu midva. Je pa jasno, zakaj je gora neobiskana. Poleg tega, da ima to smolo, da ne presega magične meje, ki privlači množice, 8000 metrov, je praktično ravno toliko visoka. Za nameček je tehnično precej zahtevnejša kot okoliški Gašerbrum I in II, ki presegata omenjeno magično mejo. Da o bližnjem K2 ne govorim.

Kakšne so bile tvoje priprave za odpravo na skoraj osemtisočak in kako načrtujeta aklimatizacijo?
Aklimatizacijo tako kot pred dvema letoma načrtujeva po smeri sestopa - gre v bistvu za del normalne smeri na Gašerbrum II.

S Tomom imata že dolgo alpinistično kilometrino. Prvič sta bila skupaj na odpravi že leta 2018, ko ste se skupaj z Luko Stražarjem povzpeli na Latok 1 in za ta zgodovinski vzpon prejeli zlati cepin. Kaj je ključno, da se dobro ujameta kot naveza, ki pleza na vrhunski ravni?
Ključno je, da imava kompatibilni značaj in način razumevanja, kaj naj bi alpinizem pravzaprav bil.

cesen_livingstone_g3_foto_Siggi_Sveinsson
Aleš Česen in Tom Livingstone, ki sta bila skupaj že na odmevni alpinistični odpravi na Latok 1 leta 2018, se po dveh letih vračata na Gašerbrum III (7952 m) (foto Siggi Sveinsson)

Vrhunski alpinist in gorski vodnik Aleš Česen (Alpski gorniški klub) se s plezanjem ukvarja že od otroštva, pozneje ga je pritegnil tudi alpinizem. Na prvi večji odpravi v Kirgiziji (Tien Shan) je bil leta 2003. Z bratom Nejcem sta leta 2004 v parku Yosemite (ZDA) plezala v velikih stenah: El Capitan in Half Dome. Leta 2005 se je udeležil odprave v Himalajo, na Kula Kangri (Tibet), dvakrat je bil tudi na odpravi v Karakorumu - Trango Towers (2006) in Charakusa (2008). Leta 2015 je prejel nagrado zlati cepin za prvenstveni vzpon v severni steni Hagshuja (2014, 6657 m) z Luko Lindičem in Markom Prezljem ter z Lindičem na odpravi na Aljaski preplezal tri smeri v velikih aljaških stenah. Leta 2016 se je z Lindičem povzpel na Broad Peak (8047 m) in S vrh Gašerbruma IV (7900 m), leto 2017 je začel v Skalnem gorovju v Kanadi, nato pa v indijski Himalaji z Urbanom Novakom in Markom Prezljem preplezal prvenstveno smer v zahodni steni Arjune (6250 m). Leta 2019 je po JZ grebenu dosegel vrh Ama Dablama (6812 m) v nepalski Himalaji. Leta 2022 je s Tomom Livingstonom opravil  poskus v novi smeri na SZ strani gore Gašerbrum III (dosežena višina: 7800 m), njegovo odpravo Rolwaling 2023 v Himalaji pa je zaznamovala kraja opreme. Imenovan je bil za najuspešnejšega slovenskega alpinista leta 2017 in 2018.

Britanski alpinist in pisec Tom Livingstone je eden najuspešnejših alpinistov mlajše generacije, ki ga je slovenska javnost spoznala leta 2018 po vzponu na Latok 1 v Pakistanu skupaj s Slovencema Alešem Česnom in Luko Stražarjem, ko so se po prvenstveni 2400-metrski smeri v severnem ostenju Latoka 1 povzpeli na 7145 metrov visok vrh ter se tako v zgodovino vpisali z drugim vzponom na ta pakistanski sedemtisočak in prvim uspešnim vzponom s severne strani. Za ta podvig, ki se je štiri desetletja zdel nedosegljiv, je trojica prejela nagrado zlati cepin. Livingstone je tudi mentor mladih perspektivnih angleških alpinistov, ki so med drugim januarja letos gostovali pri slovenskih alpinistih v Julijskih Alpah, potem ko so Slovenci leta 2022 že gostovali na Škotskem. Poleg preostalih vrhunskih Tomovih vzponov velja omeniti prvenstveno smer Veliki zid, ki sta jo z Gašperjem Pintarjem preplezala aprila 2024 v 1600-metrski južni steni gore Mt Dickey na Aljaski.

Dobre razmere in srečno!


Manca Ogrin

2024_02_02_18_20_30

Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih