Mia Krampl sedma v finalu OI kvalifikacij v Budimpešti

Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Planinsko društvo Kranj |
Objavil(a): Manca Ogrin
Potem ko sta se Mia Krampl in Luka Potočar že po včerajšnjem polfinalu uvrstila na olimpijske igre Pariz 2024, se je Kramplova 23. junija pomerila še v finalu olimpijskih kvalifikacij v Budimpešti, kjer je osvojila sedmo mesto.
Po odločilnem sobotnem polfinalu, po katerem sta se Mia Krampl in Luka Potočar uvrstila na olimpijske igre Pariz 2024, je osmerica najboljših športnih plezalk in plezalcev s finalom sklenila olimpijske kvalifikacije v prestolnici Madžarske. Mia Krampl je kot sedmouvrščena v polfinalu vstopila v zadnji krog tekmovanja, kjer je zgolj z dvema višjima in tremi nižjimi cona oprimki najprej osvojila sedemo mesto na balvanih, v težavnosti pa z višino 36+ dosegla 5. mesto, kar je bilo dovolj za skupno 7. mesto.

potocar_krampl_budimpesta_foto_ifsc
Mia Krampl in Luka Potočar bosta poleg Janje Garnbret Slovenijo zastopala na olimpijskih igrah Pariz 2024 (foto Lena Drapella/IFSC in Vladek Žumr)

Zmago olimpijskih kvalifikacij v Budimpešti je med dekleti osvojila Američanka Brooke Raboutou, druga je bila Japonka Miho Nonaka in tretja Britanka Erin McNeice. Pri moških je tekmovanje v Budimpešti dobil Francoz Sam Avezou pred Korejcem Lee Dohyunom ter Čehom Adamom Ondro.

Danes po obeh končanih finalnih serijah bo Mednarodna zveza za športno plezanje tudi uradno predstavila seznam dodatnih potnic in potnikov za olimpijske igre, med katerimi sta tudi Mia Krampl, ki je nastopila že na OI Tokio 2021, in Luka Potočar, ki bo prvič odpotoval na OI. Že od lanskega svetovnega prvenstva je v Pariz uvrščena tudi branilka naslova olimpijske prvakinje Janja Garnbret, tako da bo slovenska reprezentamnca v športnem plezanju prvič imela na olimpijskih igrah tri predstavnike.

V Budimpešti se je za preostale tri slovenske olimpijske kvote - neizkoriščena je ostala le ena moška - potegovalo osem članov slovenske reprezentance v športnem plezanju. V polfinalu so nastopili tudi Luka Potočar (ŠPO PŠD Radovljica), ki se je uvrstil na 12. mesto, Vita Lukan (ŠPO PD Radovljica), ki je polfinale sklenila na 18. mestu, in Lucija Tarkuš (AK Impol Slovenska Bistrica), 19. v Budimpešti. V madžarski prestolnici so slovenske barve zastopali tudi Martin Bergant (PK Škofja Loka), ki je tekmovanje končal na 23. mestu, Sara Čopar (ŠPO PD Celje Matica) na 25., Anže Peharc (AO PD Kranj) na 28. in Zan Lovenjak Sudar (PK Scena) na 41. mestu.