Anže Peharc tik pod stopničkami EP, Katja Debevec najuspešneje do zdaj

Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Objavil(a): Manca Ogrin
Slovenska športna plezalca Katja Debevec in Anže Peharc sta se v Villarsu izkazala na evropskem prvenstvu 2024 v balvanskem plezanju. Peharcu so se z dvema osvojenima finalnima vrhovoma stopničke izmuznile, da bi ponovil uspeh z EP München 2017, Debevec pa je s 6. mestom dosegla svojo najboljšo uvrstitev na prvenstvu stare celine.
Anže Peharc (AO PD Kranj) je odlično pripravljenost pokazal že v kvalifikacijah, ki jih je sklenil kot vodilni, v polfinalu se je uvrstil na sedmo mesto, v finalu pa si z dvema doseženima vrhovoma priplezal četrto mesto. Vrh tretjega balvana je osvojil v prvem poskusu, drugega v četrtem, prvi in četrti pa sta bila pretrd oreh zanj. Z le še enim doseženim cona oprimkom več bi stopil na oder za zmagovalce in ponovil uspeh iz leta 2017, ko je na evropskem prvenstvu v Münchnu osvojil bronasto medaljo. Novi evropski prvak v balvanskem plezanju je Francoz Sam Avezou, podprvak Britanec Maximilian Milne, na tretje mesto se je uvrstil še en Britanec, Dayan Akhtar

"Na koncu sem lahko vesel, da sem bil četrti. Nisem bil najbolj zadovoljen s svojim plezanjem, sploh v prvem in četrtem balvanu, nekako sem bil izgubljen, nisem imel prave rešitve in ni bil dober občutek. Vesel sem, da sem pokazal dobro plezanje v drugem in tretjem balvanu, ampak sem prepričan, da bi danes lahko pokazal veliko več in bi bila medalja zagotovljena. Nad končnim rezultatom sem malce razočaran, a glede na moje plezanje je še bolje, kot sem pričakoval. Je pa to zagotovo dobra popotnica za naprej, spet po dolgem času v finalu - fajn je bilo plezati in želim si še čim več takšnih trenutkov," je vtise strnil 27-letni Tržičan, ki je poleg evropskega brona pred sedmimi leti v svoji karieri dvakrat stopil tudi na stopničke svetovnega pokala - na drugo leta 2022 v Salt Lake Cityju in na tretjo leta 2019 v Chongqingu.

ep_villars_2024_anze_peharc_foto_sac_romy_streit
Anžetu Peharcu so se z dvema osvojenima finalnima vrhovoma stopničke za las izmuznile, da bi ponovil uspeh z EP München 2017, ko je bil tretji (foto SAC/Romy Streit)

Šesto mesto Katje Debevec (PK Scena) je njen največji dosežek na prvenstvu stare celine, na katerem je bila leta 2017 v Münchnu sicer osma. V Villarsu je bila v kvalifikacijah 17., v polfinalu se je zavihtela na tretje mesto. Tudi svoji prvi finale EP je dobro začela, dosegla je prvi cona oprimek, vrh drugega balvana, na tretjem, kjer je dosegla cono, pa je grdo padla, in tudi zadnji balvanski problem je bil zanjo prezahteven. "Moram reči, da me je padec na tretjem balvanu kar malo pretresel, ampak kot vse kaže, ne bo nič hujšega, verjetno gre le za udarec in upam, da bo čim prej dobro. Glede finala nisem čisto najbolj zadovoljna, mislim, da bi lahko v prvem in tretjem balvanu pokazala kaj več, a mislim, da je šesto mesto odlična uvrstitev in lepa popotnica za naprej," je bila s svojim dosežkom zadovoljna 29-letna Ljubljančanka.

Zmage se je veselila Francozinja Naïlé Meignan, srebra Izraelka Ayala Kerem in brona Francozinja Agathe Calliet. Prvo ime športnega plezanja Janja Garnbret, evropska prvakinja 2022 tako v balvanskem in težavnostnem plezanju kot tudi v kombinaciji, v Villarsu ni nastopila.

ep_villars_2024_katja_debevec_foto_sac_romy_streit
Šesto mesto Katje Debevec na EP Villars 2024 je njen največji dosežek na prvenstvu stare celine (foto SAC/Romy Streit)

V balvanskem polfinalu so nastopili še trije člani slovenske reprezentance v športnem plezanju: Sara Čopar si je priplezala 11. mesto, Lucija Tarkuš 13. in Timotej Romšak 20. mesto.

V soboto bosta na sporedu odločilna tekmovalna kroga še v naslednji disciplini, ko bosta znana evropski prvak in prvakinja tudi v težavnostnem plezanju, tudi z osmimi Slovenci v polfinalu. Nastopili bodo Luka Potočar, Lovro Črep, Martin Bergant in Milan Preskar pri moških ter Sara Čopar, Lana Skušek, Lucija Tarkuš in Vita Lukan pri ženskah.

Tekmovalci v dveh disciplinah, od Slovencev Čopar, Tarkuš in Potočar, se potegujejo tudi za preboj v nedeljski finale kombinacije športnega plezanja, kjer bo nastopilo po osem najboljših po balvanih in težavnosti, z upoštevanjem dosežkov z obeh tekem.