Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Planinsko društvo Celje - Matica | Planinsko društvo Radovljica | Plezalni klub Scena |
Objavil(a): Manca Ogrin
Slovenska športna plezalka Sara Čopar je s četrtim mestom na evropskem prvenstvu v težavnostnem plezanju Villars 2024 dosegla uspeh kariere v članski konkurenci, potem ko je 19-letna Laščanka v preteklosti štirikrat osvojila naslov mladinske svetovne prvakinje v različnih disciplinah. S finalom se je izkazala tudi Lana Skušek. V moški konkurenci je Luka Potočar sklenil na petem mestu in ni uspel ubraniti srebrne medalje v težavnosti z evropskega prvenstva pred dvema letoma v Münchnu.
Sara Čopar (ŠPO PD Celje Matica) je bila že v kvalifikacijah najuspešnejša Slovenka, sicer na 15. mestu, v polfinalu se je zavihtela na tretje mesto, v finalu pa je z višino 35+ osvojila nehvaležno, a zanjo izvrstno četrto mesto. V finalu je imela malo sreče v sredini smeri, a je z nasmeškom na obrazu rešila težave z oprijemom noge in se podala naprej. Zdrsnilo ji je pri skoku do 36. oprimka, tako da je vknjižila višino 35+. Nova evropska prvakinja v težavnostnem plezanju je postala Italijanka Laura Rogora (višina 45), podprvakinja Ukrajinka Jevgenija Kazbekova (višina 39+), na tretje mesto pa se je uvrstila Nizozemka Lynn van der Meer (višina 38+). S svojim prvim finalom na velikih tekmovanjih se je izkazala tudi Lana Skušek (PK Scena), ki je osvojila osmo mesto.

sara_copar_tezavnost_foto_grega_valancic
Večkratna mladinska svetovna prvakinja in podprvakinja Sara Čopar si je na svojem prvem članskem evropskem prvenstvu v Švici priplezala čertrto mesto in uspeh kariere (foto Grega Valančič)

"To nehvaležno četrto mesto! Res je bilo blizu do stopničk, a sem vseeno z rezultatom zelo zadovoljna, še bolj pa sem zadovoljna s svojim plezanjem, ker sem v bistvu res dobro odplezala, lahko sem pokazala to, kar znam. Finalna smer je bila - iskreno - kar zahtevna. Ves čas si moral biti osredotočen, veliko se je v njej dogajalo, ampak bila mi je všeč, lahko sem 'pofajtala' do konca, bilo je super," je bila vendarle upravičeno zadovoljna 19-letna Laščanka, ki si je v Villarsu priplezala uspeh kariere.

Čopar je letos dala članskemu evropskemu prvenstvu prednost pred mladinskim svetovnim prvenstvom, kjer je v prejšnjih letih osvojila vrsto zvenečih naslovov. "Zdaj sem si vendarle malo oddahnila. Odločitev, če bi šla zadnjič na mladinsko svetovno prvenstvo ali na člansko evropsko prvenstvo, je bila kar težka, še posebej zato, ker bi bilo mladinsko svetovno prvenstvo moje zadnje, ampak zdaj sem si dokazala, da sem se prav odločila, in da je najbolj prav, da sledim svojemu občutku in naredim to, kar se mi zdi najbolj prav, tako da sem vesela, da sem dala prednost in fokus na evropsko prvenstvo," je svojo odločitev utemeljila mladinska svetovna prvakinja 2023 v težavnosti in podprvakinja na balvanih, mladinska svetovna prvakinja 2022 v balvanskem in podprvakinja v težavnostnem plezanju ter mladinska svetovna prvakinja 2021 v težavnosti in kombinaciji in podprvakinja na balvanih.

ep_villars_2024_potocar_copar_skusek_foto_grega_valancic
Sara Čopar (v sredini) na evropskem prvenstvu 2024 v težavnostnem plezanju do uspeha kariere, v Villarsu uspešna tudi Luka Potočar in Lana Skušek (foto Grega Valančič)

Luka Potočar
(ŠPO PD Radovljica) je bil celotno prvenstvo stare celine slovenski favorit v moški konkurenci, sicer 12. v kvalifikacijah, a tretji po polfinalu, kjer je napovedal, da bo šel v finalu na vse ali nič. Kljub nekaj težavam v finalni smeri se je z doseženo višino 37+ uvrstil na peto mesto. Isto višino je dosegel tudi četrtouvrščeni Švicar Jonas Utelli, a mu je boljšo uvrstitev prinesel boljši dosežek iz polfinala. Naslov evropskega prvaka je pripadel Švicarju Saschi Lehmannu (višina 45+), drugega mesta se je veselil Francoz Sam Avezou, tretjega pa Guillermo Peinado Franganillo.

"Težko je primerjati tole tekmo s tisto pred dvema letoma v Münchnu. Zdi se mi, da je bila moja glava drugače pripravljena kot takrat, zagotovo sem dal pred to tekmo v zadnjem mesecu preveč skozi, da bi bila moja forma tako dobra kot tista v Münchnu. Tista sezona je bila nekaj posebnega, res mi je šlo - letos pa mi ne gre in ne gre, tako da sem tudi s tem rezultatom lahko zadovoljen," je dejal 22-letni Jeseničan, ki je v Švico prišel kot evropski podprvak 2022, v tisti sezoni pa je postal tudi skupni zmagovalec svetovnega pokala v težavnosti in dosegel zmago na domači tekmi v Kopru. Dodal je še: "Na koncu je bilo podobno kot v polfinalu, s tisto napako na začetku in še enim zdrsom, a konec koncev sem dal vse od sebe. Zagotovo bi šlo dlje, če ne bi bilo tistih dveh zdrsov - seveda so bile stopničke zelo blizu in dosegljive. Pri tistem zdrsu, pri katerem sploh ne vem, kaj se je zgodilo, bi lahko šlo vse narobe. Potem sem se boril v celotni smeri. Se je poznalo, da se je to zgodilo, nisem mogel kar odmisliti."

Slovenijo je na EP v težavnosti zastopalo osem reprezentantov, vsi so se uvrstili v polfinale, kjer pa je obstala peterica. Vita Lukan in Lovro Črep sta tekmovanje sklenila na 17. mestu, Lucija Tarkuš na 18., Martin Bergant in Milan Preskar pa na 21. mestu.

V nedeljo, zadnji dan evropskega prvenstva, je v Villarsu na sporedu še finale kombinacije športnega plezanja, kjer bo nastopilo po osem najboljših po balvanih in težavnosti, z upoštevanjem dosežkov z obeh tekem. Slovensko reprezentanco v športnem plezanju bodo zastopali Sara Čopar, Lucija Tarkuš in Luka Potočar.