Alenka Klinar

19.07.2026 21:50

219

Jenny Buckley v Barceloni na evropskem prvenstvu končala šesta, Anže Peharc osmi

Vročina in zahtevni balvani so zaznamovali evropsko prvenstvo v balvanskem plezanju, ki ga je od 17. do 19. julija gostila Barcelona. Jenny Buckley je osvojila šesto mesto, Anže Peharc pa osmo. V katalonski prestolnici je bila prisotna tudi slovenska reprezentanca v hitrostnem plezanju. Stella Novak je z odličnim nastopom prepričala že v kvalifikacijah in si priborila nastop v finalu med najboljšimi evropskimi tekmovalkami.
Jenny Buckley v Barceloni na evropskem prvenstvu končala šesta, Anže Peharc osmi

Evropsko prvenstvo v balvanskem plezanju, ki ga je od 17. do 19. julija gostila Barcelona. (foto: arhiv PZS)


Športne plezalce je v Barceloni čakala predzadnja preizkušnja letošnje sezone – evropsko prvenstvo v balvanskem plezanju. Tekmovanje v španski prestolnici se je izkazalo za velik izziv, saj so se morali plezalci poleg zahtevnih balvanov spopasti tudi z visokimi temperaturami. Že uvodne kvalifikacije so bile zaradi dolgega tekmovalnega dne in vročine izjemno zahtevne.

V polfinale so se od slovenskih predstavnikov uvrstili Anže Peharc med moškimi ter Jenny Buckley, Lucija Tarkuš in Neža Zajc med ženskami. V današnjem polfinalu sta najboljši slovenski uvrstitvi dosegla Anže Peharc in Jenny Buckley. Anže je z 29,8 točke tekmovanje končal na osmem mestu, Jenny pa z 34,7 točke na šestem.
 
jenni
Jenny Buckley je zaključila na šestem mestu. (foto: World Climbing)
 

Z vrhunskim plezanjem si je zmago zasluženo priplezal Maximillian Milne iz Velike Britanije s 74,8 točke. Drugo mesto je osvojil Hannes Van Duysen iz Belgije s 54,7 točke, tretje pa Samuel Richard iz Francije z 49,9 točke. Anže je po finalu povzel: »Razmere so bile ekstremne skozi celotno tekmo, mogoče je bilo malce bolje popoldan. Postavitev je bila težka in moram reči, da sem dal vse od sebe, danes sicer to ni bilo dovolj. Bil sem blizu prvega vrha, ki bi naredil rezultatsko malo razliko. Če pogledam kot celoto, je bilo moje plezanje dobro, boril sem se. Zaradi vročine pa sem se počutil precej izžetega, nisem se počutil kot ponavadi doma. Na zadnjem balvanu sem res pokazal, da sem lahko konkurenčen. Vesel sem, da sem lahko plezal v finalu evropskega prvenstva in sklenil svojo tekmovalno sezono, kar je dobra popotnica za naslednje leto. Zaključiti na vrhu je vedno dobra stvar, celo sezono sem iskal ta finale in zdaj sem ga končno dobil. Sem zelo vesel

»Na žalost nisem najbolj zadovoljna. Za boljši rezultat je čas za počitek, nato nazaj domov trenirat, analizirat napake in se učiti iz te tekme. Glavo imam na pravem mestu, vesela sem, da vidim napredek, in se veselim nadaljnjega dela doma,« je svoje plezanje povzela Jenny Buckley. V ženski konkurenci so bile precej dominantne Francozinje. Na najvišjo stopničko je stopila Oriane Bertone z 84,3 točke, njena reprezentančna kolegica Zélia Avezou je bila druga z 59,9 točke, tretje mesto pa si je priplezala Italijanka Camilla Moroni z 59,1 točke.

V kvalifikacijah so nastope sklenili Lina Funa, Gorazd Jurekovič in Matevž Margon. Lucija Tarkuš je polfinale zaključila na 14. mestu, Neža Zajc pa je bila odlična 21.

Selektor slovenske reprezentance Gorazd Hren po tekmi: »Zame je bila to ena najzahtevnejših tekem glede razmer. Rezultatsko je bil na koncu polfinalni cilj dosežen, da se Jenny in Anže uvrstita v finale. Nato smo upali, da se poklopijo stvari in dosežemo kakšen bolj odmeven rezultat. Balvani so bili težki, vendar je Max pokazal, da je na zelo visokem nivoju in je suvereno zmagal, prav tako Oriane. Pred nami je sicer še ena tekma, ki je sicer šele proti koncu sezone, vendar smo z mislimi že pri tem, kaj lahko naredimo, da bo naslednje leto boljše. Morda celo zadnjo tekmo dati na stran, to odločitev bomo seveda še sprejeli. Cilj je torej, da smo naslednje leto boljši, saj je to že del procesa kvalifikacij za olimpijske igre.«


Evropski pokal v športnem plezanju – hitrost

V petek je v Barceloni potekal tudi evropski pokal v hitrosti. Stella Novak se je na svoji drugi članski tekmi uvrstila v finale. »Bilo je zelo vroče, na kar smo se morali prilagoditi. Zdi se mi, da mi je to uspelo res dobro. Prav tako menim, da sem bila danes res dobro mentalno pripravljena, kar se je poznalo tudi na steni. Skoraj vsi teki so bili dobri. V kvalifikacijah sem prikazala dva dobra teka in se s časom 7,98 sekunde uvrstila v finale. Celotna izkušnja je name pustila zelo pozitiven vtis in zelo sem zadovoljna, saj sem si dokazala, da zmorem tudi v članskem svetu biti popolnoma zbrana. Napako v finalnem teku jemljem kot motivacijo za nadaljnja tekmovanja,« je povzela Stella.

Selektor in trener Matic Kozmus poudarja, da Stellin rezultat kaže na dobro delo: »Njena druga članska tekma in tokrat skozi kvalifikacije 12. mesto ter uvrstitev v finalne izločilne boje. V osmini finala je začela res dobro, v dvoboju je bila do polovice smeri pred sotekmovalko, z rahlo napako v sredini smeri pa se na koncu ni izšlo. Sem pa opazil, da je bil tek iz osmine finala verjetno eden izmed njenih najhitrejših. Tudi sama je rekla, da se je počutila res super in da bo vse to zdaj prenesla na tekmo v Arcu. Mislim, da je to dobra popotnica za svetovno mladinsko prvenstvo. Pri fantih je bila res močna in številčna konkurenca. Zato je pomembno, da so teki izpeljani res najbolje, kot se da, z skoraj nič napakami. Malo se še iščejo, kaj so sposobni doseči, saj so bili treningi izvedeni na visoki ravni z odličnimi časi. To morajo zdaj samo še prenesti na tekme. Z malo več poguma in vere v svoje sposobnosti pa se bo pokazalo, česa so sposobni

Slovenska reprezentanca v hitrostnem plezanju se iz Barcelone preselili v Arco na svetovno mladinsko prvenstvo, kjer bodo slovenske barve zastopali: U17: Zoja Leskovar, Luka Ribič, Matevž Dretnik in U19: Stella Novak in Mark Šalamon.