Matjaž Šerkezi

14.10.2026 11:39

80

RAZPIS I Kategorizacija alpinistov za leto 2026 – december

Razpis je namenjen športnikom v športni panogi planinstvo-alpinizem. Kategorizacija NI registracija. Kategorizacija je izključno za kakovostni in vrhunski šport, ne rekreacijo.
RAZPIS I Kategorizacija alpinistov za leto 2026 – december

POMEMBNO: Prosimo, da obrazec začnete izpolnjevati pravočasno, saj je v tem razpisu uveden nov, enoten obrazec.

Vse registrirane člane alpinističnih odsekov in klubov – kandidate za kategorizacijo – prosimo, da oddajo seznam alpinističnih tur v sezoni 2025/2026 (obdobje od 01. 12. 2025 – 01. 12. 2026) najkasneje do vključno petka, 4. decembra 2026.

 

Prijave za kategorizacijo sprejemamo v elektronski obliki na naslov: alpinizem@pzs.si, zadeva: kategorizacija_december26

 

1) Upoštevale se bodo samo popolne prijave, oddane do zgoraj navedenega roka in pripravljene v skladu s temi navodili.

 

2) Za kategorizacijo lahko kandidirajo samo v tekočem letu registrirani alpinisti.

 

3) Kandidat lahko odda največ 20 vzponov, s katerimi kandidira za kategorizacijo, na priloženem obrazcu »Kategorizacija – obrazec za prijavo vzponov« (Excel). Vsak vzpon vpišite v svojo vrstico in izpolnite vsa obvezna polja.

3a) Za vse prvenstvene vzpone se poleg obvezne skice pošlje tudi fotografija stene z vrisano smerjo; v obrazcu izpolnite tudi list »Prvenstvene smeri«. Sicer se smer ne more upoštevati za kategorizacijo.

3b) Za vse smeri izven Slovenije je treba priložiti skico.

3c) Za prvenstvene vzpone in vse vzpone izven Slovenije v obrazcu izpolnite list »Raztežaji« z ocenami vseh posameznih raztežajev v smeri.

3d) Obrazec poimenujte Priimek_Ime_kategorizacija.xlsx, priloge pa začnite z zaporedno številko vzpona iz obrazca (npr. 03_Priimek_skica.jpg).

 

4) Alpinisti, ki so bili poškodovani, naj na listu »Prijavitelj« označijo prošnjo za podaljšanje razreda in priložijo originalno zdravniško spričevalo o poškodbi.

 

5) Vzponi se točkujejo po pravilniku »Klasifikacija alpinističnih tur – dodatni faktorji in kriteriji«, razvrstitev v razrede pa poteka po merilih OKS-ZŠZ (Uradni tekmovalni sistemi, točka 12.85 Planinstvo – alpinizem), ki so povzeta v prilogi. Obrazec sproti izračuna informativne točke in informativni predlog razreda; razvrstitev potrdi komisija.

 

6) Preberite si - https://ka.pzs.si/vsebina.php?pid=16

 

Pripravil: Matjaž Šerkezi, strokovni sodelavec

Janez Toni, načelnik KA PZS

 

PRILOGE:

PRILOGA: Merila za razvrstitev v razrede – planinstvo, alpinizem

Vir: OKS-ZŠZ - https://olympic.si/sportniki/registracija-in-kategorizacija, Uradni tekmovalni sistemi, točka 12.85 Planinstvo – alpinizem. V oklepajih so merila za alpinistke. K – kopni vzponi, L – ledni vzponi, LK – kombinirani vzponi.

 

Razred

Trajanje

Var.

Merilo – alpinisti (alpinistke)

Svetovni

2 leti

a

najmanj 3600 (2700) točk z enim vzponom ali smučarskim spustom

Mednarodni

60 % točk z vzponi izven Slovenije

2 leti

a

najmanj 1600 (1200) točk z največ tremi vzponi, ki imajo najmanj 300 (240) točk

2 leti

b

najmanj 2000 (1400) točk z največ tremi smučarskimi spusti, ki imajo najmanj 300 (230) točk

1 leto

c

najmanj 1000 (800) točk po varianti a) in športnoplezalni vzpon s potrjeno oceno 8b+ (8a+)

Perspektivni

do vključno 24 let; 40 % točk z vzponi izven Slovenije

2 leti

a

najmanj 1000 (750) točk z največ tremi vzponi, ki imajo najmanj 240 (200) točk; med njimi vsaj en zimski (L, LK) in en poletni (K) vzpon

2 leti

b

najmanj 1000 (750) točk z največ tremi smučarskimi spusti, ki imajo najmanj 160 (120) točk

1 leto

c

najmanj 800 (600) točk po varianti a) in športnoplezalni vzpon s potrjeno oceno 8b (7c+) ali ledno-kombinirani vzpon z oceno M12+ (M10)

Državni

1 leto

a

najmanj 500 (395) točk z vzponi poleti (K, LK), ki imajo najmanj 70 (50) točk, in najmanj 500 (395) točk z vzponi pozimi (L, LK), ki imajo najmanj 70 (50) točk

1 leto

b

najmanj 1200 (900) točk s smučarskimi spusti, ki imajo najmanj 130 (100) točk

1 leto

c

najmanj 770 (590) točk z vzponi poleti (K, LK) ali najmanj 770 (590) točk z vzponi pozimi (L, LK), ki imajo najmanj 100 (75) točk

1 leto

d

najmanj 1000 (750) točk z vzponi, ki imajo najmanj 100 (75) točk

Mladinski

do vključno 24 let

1 leto

a

najmanj 360 (275) točk z vzponi poleti (K, LK), ki imajo najmanj 70 (55) točk, in najmanj 360 (275) točk z vzponi pozimi (L, LK), ki imajo najmanj 70 (55) točk

1 leto

b

najmanj 900 (700) točk s smučarskimi spusti, ki imajo najmanj 90 (70) točk

1 leto

c

najmanj 600 (450) točk z vzponi poleti (K, LK) ali najmanj 600 (450) točk z vzponi pozimi (L, LK), ki imajo najmanj 90 (70) točk

1 leto

d

najmanj 900 (700) točk z vzponi, ki imajo najmanj 120 (90) točk

Opomba: varianta a) mednarodnega in perspektivnega razreda upošteva največ tri vzpone; varianta c) je za razred s trajanjem 1 leto. Kategorizacija velja za športnike, ki so dopolnili 14 let in so državljani Republike Slovenije.