Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Planinsko društvo Radovljica |
Objavil(a): Manca Ogrin
Slovenski športni plezalec Luka Potočar je 7. avgusta že končal nastope na poletnih olimpijskih igrah. Jeseničan se na olimpijskem debiju v plezalnem centru Le Bourget s 16. mestom ni uvrstil v petkov finale najboljše osmerice in je s tem ostal brez bojev za odličja. V paradni disciplini težavnosti se na steni ni prebil v zgornji del smeri.

Tekmovalni del pa se za 22-letnega svetovnega podprvaka v težavnosti leta 2021 ni izšel po načrtih. V prvem delu polfinala olimpijske kombinacije na balvanih je med 20 nastopajočimi osvojil 17. mesto. Potočar na nobenem od štirih balvanov ni osvojil vrha. Zahtevne postavitve so bile pretežke Slovenca. Osvojil je 19,6 točke od 100 možnih.

Danes so se plezalci pomerili še v težavnostnem plezanju. Po koncu drugega dela polfinala pa bo znanih osem tekmovalcev, ki se bodo merili za kolajne. Težavnost je močnejša disciplina Potočarja, a razlike ni nadoknadil. Za mladega plezalca se je prva olimpijska preizkušnja hitro končala. Padel je na oprimku 27, višina mu je prinesla 24 točk, kar je bilo premalo za uvrstitev med osmerico najboljših.

oi_pariz_2024_luka_potocar_tezavnost_foto_oks
Luka Potočar je za veliki uspeh poskrbel že z uvrstitvijo na olimpijske igre. Postal je prvi Slovenec v moški konkurenci na olimpijskih igrah v športnem plezanju. (foto Reuters, vir MMC)

S skupnim izkupičkom 43,6 točke od 200 možnih je že po sedmih nastopajočih izpadel iz osmerice in dosegel končno 16. mesto. "Imel sem veliko željo. Vedel sem, da sem zraven, da se lahko prebijem do finala. A se ni izšlo, tako kot na zadnjih nekaj tekmah pred Parizom," je menil slovenski plezalec, ki je bil prepričan, da bo v steni prišel višje, kot dejansko je. "Kot specialistu bi mi morala načeloma vsaka smer ustrezati. Tudi po ogledu sem mislil, da mi bo. Toda srednji del me je vendarle presenetil. Tam sta se mi zgodila dva zdrsa, menim, da je bil že prvi odločilen. Po njem mi je padla zbranost, porabil sem veliko energije, malo pozneje pa sem padel. Razočaran sem, saj menim, da po balvanih ni bilo takih razlik, da se ne bi dalo v finale. Tudi v kvalifikacijah v balvanih nisem bil dober, pa sem se nato vendarle prebil v polfinale. Tokrat mi na žalost to ni uspelo," ni bil zadovoljen s svojim plezanjem Potočar.

Osem finalistov, ki se bodo merili za kolajne v sestavljeni disciplini kombinacije balvanov in težavnosti, se bo v finalu merilo v petek, in sicer Japonec Sorato Anraku, Britanec Toby Roberts, Čeh Adam Ondra, branilec naslova olimpijskega prvaka Španec Alberto Gines Lopez, Avstrijec Jakob Schubert, Francoz Paul Jenft, Američan Colin Duffy in še en Britanec Hamish McArthur

V športnem plezanju ima Slovenija z Janjo Garnbret prvo favoritinjo za zlato odličje. Garnbret je pred tremi leti v Tokiu postala prva olimpijska šampionka v tem športu.

Garnbret je v torek balvanski del polfinala opravila z odliko in je pred težavnostjo, ta bo za ženske na sporedu v četrtek, vodilna z izkupičkom 99,6 točke. Branilka olimpijskega naslova iz Tokia je v polfinalu balvanov edina vse štiri balvanske izzive preplezala do vrha. Mia Krampl po prvem delu tekmovanja zaseda 17. mesto.