Rosa Rekar in Jennifer Buckley mladinski svetovni prvakinji 2024 na Kitajskem

Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Objavil(a): Manca Ogrin
Slovenija se na mladinskem svetovnem prvenstvu 2024 Guiyangu na Kitajskem veseli dveh zmag. Mladinka Rosa Rekar in kadetinja Jennifer E. Buckley sta postali mladinski svetovni prvakinji v težavnostnem plezanju, prva v kategoriji do 20 in druga v kategoriji do 18 let.
Rosa Rekar (PK FA), ki je letos nase opozorila tudi s četrtim mestom na članski tekmi svetovnega pokala v francoskem Brianconu, je bila v kvalifikacijah druga, nato pa prepričljivo najboljša v polfinalu. V kategoriji mladink (do 20 let) je od Slovenk Zala Mlakar Starič v polfinalu zasedla 18. mesto. Tudi v finalu je Rekarjeva kot zadnja v steni prišla najdlje, in sicer do oprimka 38+, za njo pa sta se zvrstili Ukrajinka Anastazija Kobec (32) in Avstrijka Magdalena Kompein (31+).

"Ta dosežek mi pomeni res veliko, ker mi ne predstavlja le rezultatskega dosežka, ampak tudi napredek od lanske sezone glede psihičnega in fizičnega področja. Da sem vodila po polfinalu, sem bila res vesela in mi je dalo dodatno samozavest, ampak posledično sem tudi čutila malo pritiska, a sem se vseeno lahko osredotočila samo na to, da bom dobro odplezala in da bo med tem uživala," je bila presrečna 18-letna športna plezalka Rosa Rekar iz Žirovnice, ki je na lanskem mladinskem evropskem prvenstvu osvojila bronasto medaljo med mladinkami, ko je zmagala Slovenka Sara Čopar.

msp_kitajska_2024_rosa_jenny_zmaga_foto_richard_aspland_ifsc
Rosa Rekar in Jennifer Buckley mladinski svetovni prvakinji 2024 v težavnostnem plezanju na Kitajskem (foto Richard Aspland/IFSC)

Jennifer E. Buckley
(PK Scena) je bila v kadetski kategoriji (do 18 let) nepremagljiva. Že v kvalifikacijah je bila v obeh smereh najboljša, v polfinalu pa je prav tako posegla najvišje in se zadnja podala v finalno smer. Z oprimkom 38+ je ugnala Avstrijko Floro Oblasser (37), medtem ko je tretje mesto zaradi hitrejšega plezanja pripadlo Španki Geili Macii Martin (32+). V finalu je med tekmovalkami do 18. leta nastopila še ena Slovenka, Lana Gorič je končala na sedmem mestu. V moški konkurenci mladincev (do 20 let) sta v polfinalu težavnosti nastopila Gorazd Jurekovič in Luka Jerman ter zasedla 13. oziroma 24. mesto. Pri starejših deklicah (do 16 let) polfinale čaka še Tio Brnot Mrak, ki je bila v kvalifikacijah 18.

Tudi 17-letna Jennifer E. Buckley je bila nasmejana do ušes, ko je ponosno dvignila zlato medaljo v težavnostnem plezanju: "Ni bilo samoumevno zmagati, težko je bilo ostati miren za vse runde, tekmovalke so bile močne, in sem zelo vesela in ponosna. A ni še konec, saj me po krajši pavzi čakajo še balvani in mislim, da imam še veliko za pokazati na steni in komaj čakam, da to pokažem." Mlada Slovenka, ki z družino živi v Švici, spada med najobetavnejše športne plezalke na svetu. Lani je bila kadetska svetovna podprvakinja na balvanih in evropska podprvakinja v težavnosti, konec junija pa je v Innsbrucku uspeh nadgradila z drugim mestom na balvanih na svoji prvi članski tekmi in se na stopničkah pridružila svoji vzornici Janji Garnbret.

msp_kitajska_2024_jenny_rosa_zmaga_foto_richard_aspland_ifsc
Dvojno japonsko (med fanti) in dvojno slovensko (med dekleti) zmagoslavje na mladinskem svetovnem prvenstvu na Kitajskem (foto Richard Aspland/IFSC)

"Predvsem dekleta nas že vrsto let razvajajo z dobrimi rezultati, a kljub dobri pripravljenosti ni samoumevno, da smo lahko deležni vrhunskih izkupičkov, kot smo ga imeli nocoj. Rosa in Jenny sta letos res že dokazali, da lahko konkurirata tudi na članski ravni, a vseeno sta odlično odplezali skozi vse tri runde tekmovanja in upravičili vlogo favoritinj, ki sta si jo sami priplezali v polfinalu," je bila izjemno zadovoljna tudi selektorica slovenske mladinske reprezentance v športnem plezanju Ajda Remškar. Skupaj s trenerjem Klemnom Kejžarjem sta na svetovno prvenstvo na Kitajsko odpeljala deseterico najobetavnejših slovenskih plezalk in plezalcev, ki jih v drugi polovici prvenstva čaka še balvanska preizkušnja.

Iskrene čestitke in uspešno dalje!

Manca Ogrin

sp-koper-2024-vstopnice_1
Obe mladinski svetovni prvakinji bosta nastopili tudi na domači tekmi svetovnega pokala v težavnostnem plezanju v Kopru.

------------------------
Medijske objave:
Rosa Rekar in Jennifer Buckley najboljši na mladinskem SP (STA)
Jennifer Buckley in Rosa Rekar sta na Kitajskem postali prvakinji (TV Slovenija, Šport, od 9:47)
Slovenski najstnici Jennifer Buckley in Rosa Rekar svetovni prvakinji (Siol.net)
Rosa Rekar in Jennifer Buckley do zlata na mladinskem SP-ju (MMC RTV Slovenija)
Ne ena, kar dve naslednici Janje Garnbret: Slovenki dominirali na svetovnem prvenstvu (Ekipa)
Janja ima zaledje, mladi Slovenki pokorili plezalni svet! (Sportklub N1)