sobota, 27. april 2024
PRIJAVI SE
E-naslov
Geslo
zapomni si me [shrani piškotek]
REGISTRACIJA PRIJAVA
Pozabljeno geslo 

Planinske koče – rezervacije
 Prijava na E-novice  English language
POIŠČI

NOVICE  

petek, 28. julij 2023, ob 12. uri, ogledov: 2372

13 plezalcev odhaja na svetovno prvenstvo v Bern

Društva | Splošno | Športno plezanje | 
Komisija za športno plezanje | 
Objavil(a): Barbara Gradič Oset
Svetovno prvenstvo Bern 2023, največji športnoplezalni dogodek letošnjega leta, je pred vrati. Tam bodo po najvišjih medaljah posegali tudi člani slovenske reprezentance v športnem plezanju.
Od 1. do 12. avgusta bo v Bernu potekalo svetovno prvenstvo v športnem plezanju. Za medalje in prve vstopnice za olimpijske igre se bodo med 631 plezalci iz 56 držav borili tudi slovenski plezalci. Slovenska reprezentanca bo tekmovala v štirih disciplinah: balvani, težavnost, kombinacija balvani-težavnost ter paraplezanje.

Šest tekmovalcev bo tekmovalo v treh disciplinah: Janja Garnbret, Mia Krampl, Vita Lukan, Luka Potočar, Anže Peharc in Zan Lovenjak Sudar v težavnosti, balvanih in kombinaciji balvani-težavnost.

Poleg njih bodo v Bern potovali še specialisti za posamezne discipline: Lucija Tarkuš in Sara Čopar za težavnost ter Julija Kruder in Katja Debevec za balvane.

Na svetovnem prvenstvu bodo tudi paraplezalci Manca Smrekar, Tanja Glušič in Matej Arh.

Svetovno prvenstvo je podobno kot za ostale reprezentance tudi za slovensko dodaten pritisk, sploh če še k temu dodamo dejstvo, da se na isti tekmi tekmovalci poleg medalj borijo za prve olimpijske vozovnice. »Ravno zaradi olimpijskih kvalifikacij se je celotno leto obrnilo nekoliko drugače, bolj taktično, bolj preudarno. Ne zgolj iz nekoliko drugačnih priprav na tekmo, saj gre za kombinacijo, ampak tudi skozi izbore tekmovalcev in posameznih tekem, kdo, kdaj in kam,« je letošnjo sezono opisal selektor in trener slovenske reprezentance Gorazd Hren.

PZS_Tezavnost_0809
Janja Garnbret (foto Grega Valančič)

»Zgoraj omenjeno ekipo smo sestavili na podlagi rezultatov treningov, simulacij, predvsem pa na podlagi preteklih tekem svetovnega pokala. V mislih smo imeli predvsem, kdo bo najboljši v kombinaciji in kdo si zasluži nastop v posamezni disciplini. Glede na posamezne tekme smo naredili končno oceno, kdo si to najbolj zasluži in kdo ima po naši oceni največje možnosti za dober rezultat

»Seveda je naša najboljša možnost Janja, ki brez dvoma cilja najvišje in s tem računa na olimpijsko vozovnico že v Bernu. Prav tako pa imamo še ostale kandidate, ki imajo isto željo in ob dobrih nastopih, ki so jih sposobni sestaviti, lahko konkurirajo. Dejstvo pa je, da imajo tudi druge države iste cilje in borba bo neizprosna
Za olimpijske igre v Parizu 2024 bo podeljenih 10 vstopnic: najboljša hitrostna plezalca in plezalki ter najboljši trije v olimpijskem formatu balvani-težavnost, moški in ženske.

PZS_Tezavnost_0803
Mia Krampl (foto Grega Valančič)

Glavni adut za medalje je Janja Garnbret, najboljša slovenska in svetovna plezalka, olimpijska zmagovalka, svetovna prvakinja 2019 v težavnosti, balvanih in kombinaciji, aktualna evropska prvakinja v težavnosti, balvanih in kombinaciji.

Svetovno prvenstvo in prve olimpijske kvalifikacije so vrhunec Janjine letošnje sezone in ključno tekmovanje, na katerega se v letošnji sezoni osredotoča. »Cilji na prvenstvu so jasni - na vsako tekmo grem zmagat in nič drugače ne bo na prihajajočem prvenstvu. Vsak trenira za to, da bi dosegel svoj cilj. Moj cilj je vedno zmaga.« Janja se tudi zaveda, da na olimpijske igre vodi tudi drugo ali tretje mesto. »Tekom let sem se naučila, da tudi drugo ali tretje mesto ni katastrofa, če je to največ, kar lahko pokažeš tisti dan. Ključen cilj svetovnega prvenstva je seveda kvalificirati se na olimpijske igre, in če mi to uspe z bronasto medaljo, je cilj uresničen in ne vidim razloga za razočaranje

Mia Krampl, svetovna podprvakinja 2019 v težavnosti, svetovna podprvakinja 2021 v kombinaciji in aktualna evropska podprvakinja v novi olimpijski kombinaciji balvani-težavnost, je s potekom letošnje sezone pomirjena. »Predvsem sem zadovoljna, da imam v težavnosti konstantne rezultate in da sem se na vseh tekmah uvrstila v finale. To je zagotovo potrditev, da gre forma v pravo smer in upam, da mi bo tudi na prvenstvu uspelo dobro odplezati

PZS_Tezavnost_0406
Luka Potočar (foto Grega Valančič)

Luka Potočar, svetovni podprvak 2021 v težavnosti in evropski podprvak 2022 v težavnosti v letošnji sezoni še ni dosegel lanskoletnih odličnih rezultatov. »Svetovno prvenstvo bo letos zagotovo ena težjih tekem v moji karieri. Za Bern so bile priprave običajne, to pomeni klasični treningi, za kaj več enostavno ni bilo časa,« je dodal Potočar.

Precej s boljšimi občutki v Bern odhaja Vita Lukan. Z zmago v Brianconu je namreč dobila potrditev, da je njena forma v težavnosti na visoki ravni in se lahko tudi v Bernu poteguje za mesta med najboljšimi. »Zmaga mi je vlila kar nekaj samozavesti in upam, da jo bom uspela dobro izkoristiti. Zavedam pa se, saj sem sama že večkrat izkusila, da je dobra fizična priprava brez pomena, če te na koncu pokopljejo lastna pričakovanja. Zato so zame prvenstva še nekoliko psihično napornejša, ker se po navadi že na začetku sezone naredi načrt, ki tempira formo na točno določen mesec. Vendar pa se mi zdi, da sem letos ujela dober tekmovalni ritem in z vsako tekmo sem nekoliko bolj sproščena

V Bernu bodo tudi trije paraplezalci, Matej Arh, Tanja Glušič in Manca Smrekar. Slednja je letos na tekmi svetovnega pokala v Innsbrucku v kategoriji AU3 osvojila srebrno medaljo. Trener in selektor Luka Mužar o pričakovanji prvenstva: »Kot do zdaj bodo Tanjino kategorijo B1-B2-B3 združili, kar pomeni, da bo tekmovala z atleti, ki vidijo bolje od nje. Vemo pa, da je na nivoju, da lahko konkurira tudi najboljšim. Težave ji lahko prinesejo novodobni veliki grifi, ki znajo bit povrhu še gladki in seveda velike tvorine, ki spreminjajo dimenzijo stene. Manca pleza super in počasi že zaupa nogi, mislim, da bo res dobro plezala in prišla do stopničk, kljub temu da bo tudi njena kategorija združena. Matej trga grife in tvorine, zato ga vidim v finalu. Pripravljen je. A tako kot vsepovsod v življenju, tudi na velikih tekmovanjih se morejo za dobre rezultate malce tudi planeti poravnati

PROGRAM BERN 2023

1. avgust: balvani moški, kvalifikacije
2. avgust: težavnost ženske, kvalifikacije
3. avgust: težavnost moški, kvalifikacije; balvani ženske, kvalifikacije
4. avgust: balvani moški, polfinale & finale
5. avgust: balvani ženske, polfinale & finale
6. avgust: težavnost ženske in moški, polfinale & finale
7. avgust: odmor
8. avgust: paraplezanje ženske in moški, kvalifikacije
9. avgust: kombinacija balvani-težavnost ženske in moški, polfinale
10. avgust: hitrost ženske in moški, kvalifikacije & finale; paraplezanje ženske in moški, finale
11. avgust: kombinacija balvani-težavnost ženske, finale
12. avgust: kombinacija balvani-težavnost moški, finale


Tekme bo mogoče spremljati na športnem kanalu Eurosport.
Ob tem vas že vabimo na prvo tekmo po Bernu, 8. in 9. septembra bo namreč v Kopru tekma svetovnega pokala v težavnosti, kjer boste lahko v živo navijali za naše junakinje in junake.

 

 


Komentarji

Prikaži vse komentarje (0)
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024
SOCIALNA OMREŽJA
Če ti je vsebina všeč, jo objavi na Twitterju in/ali FaceBook-u.

Iskanje med novicami


Išči med

Izprazni Iskanje
 
Prikaži vse zapise
ZADNJE NOVICE
 
Planinska zveza Slovenije
Ob železnici 30a, p. p. 214
SI-1001 Ljubljana

+ 386 (0)1 43 45 680
info@pzs.si
Aktualno
Novice
Dogodki, aktivnosti
Zadnje v forumu
Zadnji komentarji
Članarina
Spletna včlanitev
Prednosti članstva
Vrste članstva in cenik
Prijava nezgode
Planinstvo
Planinske koče
Planinske poti
Komisije in odbori
Planinska društva
Planinska kultura
Planinski vestnik
Slovenski planinski muzej
Planinska založba
Življenje pod Triglavom
Podpiram planinstvo
Dohodnina
SMS donacije
Sklad Okrešelj
Naši partnerji
O PZS
Osebna izkaznica
Kontakti / kje smo
Vodstvo
Strokovna služba
Prijava | Registracija | Piškotki (cookies) Splošni pogoji delovanja O avtorjih