Mladi |
Mladinska komisija |
Planinsko društvo Šoštanj | Planinsko društvo Poljčane |
Objavil(a): Manca Ogrin
Slovenske ekipe so na balkanskem prvenstvu v planinski orientaciji, ki je bilo od 29. septembra do 1. oktobra 2023 v Zlatiboru v Srbiji, dosegle ekipni pokal za skupno drugo mesto. Balkanski podprvaki med veterani so postali planinci PD Šoštanj, tretjega mesta so se veselili v PD Poljčane. V štirih starostnih kategorijah so se pomerili planinci iz Črne gore, Hrvaške, Severne Makedonije, Slovenije in Srbije.
Po lanskem mednarodnem tekmovanju v planinski orientaciji na Pokljuki v organizaciji Planinske zveze Slovenije se je letos orientacijska karavana preselila v Srbijo. Pod okriljem Združenja planinskih organizacij Balkana (BMU) je prvenstvo organizirala Planinska zveza Srbije. V Zlatiboru se je pretekli konec tedna v planinski orientaciji pomerilo 31 ekip z več kot 130 tekmovalci iz Črne gore, Hrvaške, Severne Makedonije, Slovenije in Srbije. Na balkansko prvenstvo se je uvrstilo enajst slovenskih ekip, najuspešnejših na Slovenskem planinskem orientacijskem tekmovanju Rakitna 2023

bmumoc_2023_slovenija_skupna_foto_arhiv_mkpzs
Med najboljšimi orientacisti na Balkanu planinci iz Šoštanja in Poljčan, slovenska reprezentanca je osvojila ekipno drugo mesto med petimi sodelujočimi državami (foto arhiv MK PZS)

Tekmovanje, ki predstavlja skupek znanj, izkušenj in uporabe tehničnih naprav za gibanje v naravi, še posebej v gorskem svetu, je potekalo v obliki ekipnega tekmovanja v štirih starostnih skupinah: pionirji (do 15 let), juniorji (do 18 let), seniorji (nad 18 let) in veterani (nad 45 let). Tekmovalci z zemljevidom in kompasom v rokah so se na območju Zlatibora pomerili na nočni in dnevni preizkušnji, obvladovanju razvedanja na terenu pa so morali dodati še praktične naloge iz planinskih vozlov in teoretično znanje planinskih vsebin. Slovenske barve je zastopalo 47 tekmovalcev v enajstih ekipah v treh starostnih kategorijah - juniorji, seniorji in veterani.

bmumoc_srbija_pd_sostanj_2_foto_arhiv_pd_sostanj
Najuspešneje so slovenske barva zastopali veterani, saj so balkanski podprvaki v planinski orientaciji postali planinci PD Šoštanj (foto arhiv PD Šoštanj)

Najuspešnejši so bili veterani, saj so balkanski podprvaki v planinski orientaciji postali planinci PD Šoštanj, in sicer Andreja Konovšek JalenMatej Kortnik, Bojan Rotovnik, Mitja Tajnik in Igor Kučiš. "Tekmovanje je bilo super organizirano, zelo smo uživali, tudi namestitev je bila zelo dobra. Mogoče bi si želel malo daljših takmovanj rahlo višje zahtevnosti. Ampak vseeno smo zadovoljni. Zelo smo tudi veseli, da smo zastopali Slovenijo, da smo v bistvu dosegli najvišjo uvrstitev in eno izmed dveh medalj. Hvala tudi Planinski zvezi Slovenije oziroma Mladinski komisiji, da nam je omogočila to tekmovanje in upam, da naslednje leto sežemo po prvem mestu," je vtise strnil Mitja Tajnik. Balkanski prvaki so postali domačini, srbska ekipa se je prav tako uvrstila na tretje mesto.

Med najboljšimi so že leta v planinskem društvu (PD) Poljčane, kjer so v kategoriji juniorjev zadnja tri leta celo osvojili naslov balkanskih prvakov, letos pa morali priznati premoč prvo- in drugouvrščenim Srbom ter so se uvrstili na tretje mesto. Ekipo so sestavljali srednješolci Zala RupnikGašper Hribernik in Tine Rupnik, ki je povedal:  "Bilo je super. Proge so bile lahke. Srbi so na domačem terenu izkazali dominanco in bili na vseh tekmah občutno boljši. Dali smo vse od sebe, imeli smo dve zelo dobri tekmi, ampak bili so za kanček boljši, kar se je na koncu poznalo pri rezultatih, ampak zadovoljni smo s tretjim mestom."

bmumoc_srbija_pd_poljcane_3_foto_tomaz_skok
Ekipa PD Poljčane v Srbiji tretja v kategoriji juniorjev (foto Tomaž Skok)

Med pionirji, kjer Slovenci nismo imeli predstavnikov, so slavili mladi planinci iz Srbije, med seniorji pa Črnogorci. Slovenske seniorske ekipe so se zvrstile od četrtega do devetega mesta: 4. PD Zabukovica, 5. PD Borovnica, 6. organizacijska ekipa SPOT 2023, 7. PD Velenje, 8. PD Vransko in 9. PD Poljčane. Poleg drugega mesta med veterani so se Slovenci uvrstili tudi na peto (PD Poljčane), osmo (PD Velenje) in deseto mesto (PD Zabukovica).

V skupni razvrstitvi je zmagala Srbija pred Slovenijo in Severno Makedonijo - ekipni pokal za skupno drugo mesto je razveseljiv dosežek za vse slovenske tekmovalce in Mladinsko komisijo Planinske zveze Slovenije. Slovenska reprezentanca v Srbiji ni bila le najštevilčnejša, ampak po besedah organizatorjev tudi najbolj vesela. Mednarodno tekmovanje v planinski orientaciji bo prihodnje leto v Severni Makedoniji.