Pet Slovencev v balvanski polfinale EP, Peharc najboljši v kvalifikacijah

Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Objavil(a): Manca Ogrin
Maraton balvanskih kvalifikacij je 27. avgusta začel evropsko prvenstvo Villars 2024 v športnem plezanju. Nastopilo je devet članov slovenske reprezentance, peterica se je uvrstila v petkov polfinale. Anže Peharc vanj vstopa kot vodilni po kvalifikacijah, v naslednji tekmovalni krog se je uvrstil tudi Timotej Romšak, med dekleti so v polfinale napredovale Katja Debevec, Lucija Tarkuš in Sara Čopar.
Anže Peharc je na evropskem prvenstvu v Villarsu v Švici v kvalifikacijah na balvanih zasedel prvo mesto v svoji skupini in si z Britancem Maximillianom Milnom delil tudi skupno prvo mesto in se zanesljivo uvrstil v polfinale. "Kvalfikacije so mimo in moram priznati, da sem se kar malo presenetil. Znašel sem se na vrhu naše skupine, česar pred to tekmo ne bi pričakoval. Kot sem rekel, sem v dobri formi in sem se samo želel uživati v tekmi, kar mi je tudi uspelo. Dobro sem plezal in vedno, ko ti gre dobro, je še bolje plezati. Zdaj ma čakata dva dni počitka, potem pa si močno želim, da lahko isto nadaljujem v petek. Ne bom si dajal posebnih pritiskov, forma je, le na tekmi je še treba pokazati, da je to res, tako da se veselim petka," je dejal 27-letni Peharc, ki je v drugi skupini tekmovalcev premagal štiri balvanske probleme, le na tretjem mu ni uspelo priti do vrha.

anze_peharc_balvani_foto_grega_valancic
Anže Peharc v polfinale evropskega prvenstva Villars 2024 vstopa kot vodilni po balvanskih kvalifikacijah (foto Grega Valančič)

V polfinale se je na svojem prvem evropskem prvenstvu uvrstil tudi Timotej Romšak, ki je prišel do vrha treh balvanskih smeri, druga in četrta sta zanj predstavljali prevelik zalogaj. Vseeno je končal na 12. mestu v tej skupini oziroma skupno na 23. in si za las zagotovil polfinale najboljših 24 plezalcev. Preostala slovenska moška trojica je obstala v kvalifikacijah, Gregor Vezonik se je uvrstil na 29., Luka Potočar na 37. in Zan Lovenjak Sudar na 41. mesto.

Pri dekletih so se v odsotnosti Janje Garnbret in Mie Krampl med polfinalistke prebile Katja Debevec, ki si deli 17. mesto, Lucija Tarkuš na 19. in Sara Čopar na 23. mestu. Vse tri so do vrha preplezale dva od petih balvanov. Julija Kruder se z 29. mestom ni uvrstila v nadaljnje tekmovanje. "Nisem najbolj zadovoljna s svojim kvalifikacijskim nastopom, predvsem v obeh platah oziroma manj previsnih balvanih je bil začetek malo bolj trd, kar se potem hitro pozna. Sem pa vseeno zelo vesela, da je bilo dovolj za polfinale, in je naloga za petek, da odpravim to trdost v platah in odplezam tako, kot znam," je dejala Katja Debevec po kvalifikacijah, v katerih je bila s štirimi vrhovi najboljša Ukrajinka Jevgenija Kazbekova. Polfinale in finale v obeh konkurencah na balvanih bosta v petek.

ep_villars_2024_balvani_polfinale_foto_grega_valancic
V polfinalu evropskega prvenstva v balvanskem plezanju Villars 2024 bodo nastopili Anže Peharc, Katja Debevec, Lucija Tarkuš, Sara Čopar in Timotej Romšak (foto Grega Valančič)

V težavnosti bodo v sredo od 11. ure od Slovenk nastopile Lana Skušek, Lucija Tarkuš, Sara Čopar in Vita Lukan, od Slovencev pa Luka Potočar, Milan Preskar, Martin Bergant in Lovro Črep. Polfinale in finale v tej disciplini bo v soboto. V nedeljo za konec evropskega prvenstva v švicarskem Villarsu sledi še kombinacija balvani/težavnost.